Tap Tap to Zoom
The Primary Arms SLx Series MicroPrism Red Dot Sigh, 1x, ACSS Cyclops G2 Illuminated Reticle Red, Black, 710034 Color: Black, Finish: Hardcoat Anodized, Fabric/Material: Aluminum, Magnification: 1 x, Objective Lens Diameter: 17 mm, Objective Window Size: 17 mm, Reticle: ACSS Cyclops, Illumination Type: LED, Illumination Color: Red, Brightness Settings: 13, Eye Relief: 3.6 in, Adjustment Type: MOA, Adjustment Click Value: 1 MOA, Red Dot Emitter Type: Enclosed, Field of View, Linear: 76.5 ft at 100 yds, Battery Type: CR2032, Stand Alone Lithium, Battery Quantity: 1, Water Resistance Level: Waterproof, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Gun Make: AR Platform, Length: 2.48 in, Weight: 7 oz, Condition: New, Red Dot Sights-Footprint: Not Applicable, Attachment Type: Picatinny, Magnification Type: Fixed, Mount Type: Picatinny, W/E Travel at 100 Yds: 120 MOA. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices 25% Off! Please also check out more options for Primary Arms The SLx 1x MicroPrism Red Dot Sight.
Purchase your new Primary Arms SLx Series MicroPrism Red Dot Sigh, 1x, ACSS Cyclops G2 Illuminated Reticle Red, Black, 710034 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
After rigorous field testing, this optic has been given a Silver-tier rating by the National Tactical Officers Association.
This Microprism is part of our SLx optics line. SLx optics built our reputation for innovation, reliability and value. All SLx optics undergo rigorous field-testing during development to best serve you in any environment.
The SLx 1x MicroPrism is an all-new advanced optical system designed from the ground up in an ultra-compact housing, allowing use of backup iron sights and magnifiers. The 1x MicroPrism is part of our SLx optics line. SLx optics built our reputation for innovation, reliability, and value. All SLx optics undergo rigorous field-testing during development to best serve you in any environment. In this case, we put the optic through over 7,000 rounds of .308 through a SCAR 17s.
Using cutting-edge LED technology, the SLx 1x MicroPrism offers 13 illumination settings with AutoLive motion-sensing on/off technology and three night vision settings. At maximum illumination, the MicroPrism offers true daylight bright performance, while the innovative low-power sleep mode safeguards battery life for reliable always-on storage. Though small in size, virtually no sacrifice was made for eye relief and even offers a generous field of view.
This package also includes our new ruggedized mounting system with industry standard mini-prism footprint, guaranteeing reliability and zero retention through heavy use and adverse conditions. Out of the box, this mount offers 8 different mounting heights and configurations, ensuring compatibility with any rifle system.
Features:
Features:
ACSS Cyclops Gen II reticle
About half the size of our Compact 1x Prism and over 20% lighter
13 Illumination settings including Night Vision and true Daylight Bright
3 Night Vision Settings: Low, Med & Flood
AutoLive motion-sensing on/off battery saving technology
29,000 Hour battery life at medium setting
Includes 8 Mounting Height Options (incl. Absolute Cowitness & Lower 1/3 heights, see next page for details)
Length: 2.48 Weight: 7.6 oz with height riser (only 5.5 oz without riser)
Etched Reticle, perfect answer for astigmatism and works without illumination
Diopter for precision reticle clarity
Usable Eye Relief Range: 2 to 6 with 3.6 for optimum Field of View
Wide Field of View (76.5 ft @ 100 yds), excellent for CQB situations
120 MOA W/E Adjustments
Fully Multi-Coated optics
IP67 Waterproof, nitrogen purged for fog resistance, and dust proof
Uses (1) CR2032 Battery (Included)
Lens Covers also included
Backed by Primary Arms Lifetime Warranty
| Color | Black |
| Finish | Hardcoat Anodized |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Magnification | 1 x |
| Objective Lens Diameter | 17 mm |
| Objective Window Size | 17 mm |
| Reticle | ACSS Cyclops |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Red |
| Brightness Settings | 13 |
| Eye Relief | 3.6 in |
| Adjustment Type | MOA |
| Adjustment Click Value | 1 MOA |
| Emitter Type | Enclosed |
| Field of View, Linear | 76.5 ft at 100 yds |
| Battery Type | CR2032, Stand Alone Lithium |
| Battery Quantity | 1 |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Gun Make | AR Platform |
| Length | 2.48 in |
| Weight | 7 oz |
| Condition | New |
| Red Dot Sights-Footprint | Not Applicable |
| Attachment Type | Picatinny |
| Magnification Type | Fixed |
| Mount Type | Picatinny |
| W/E Travel at 100 Yds | 120 MOA |