Tap Tap to Zoom
Product Info for Safariland 7360 7TS ALS/SLS Mid-Ride Level III Glock Duty Holster, Glock 19/23, TLR-7, Right, Basketweave Black, 7360-28327-481
The Safariland 7360 7TS ALS/SLS Mid-Ride Level III Glock Duty Holster, Glock 19/23, TLR-7, Right, Basketweave Black, 7360-28327-481 Color: Black, Gun Make: Glock, Gun Model: Glock 19, Glock 19X, Glock 23, Glock 45, Caliber: 9mm Luger, Barrel Length: 4 in, Hand: Right, Holster Type: Belt Holster, Outside the Waistband Holster, Holster Material: SafariSeven, Light/Laser Attachment: INFORCE APLc, Streamlight TLR-7, Streamlight TLR-7A, SureFire XC1, SureFire XC2, Accessory Attachment System: Belt Loop, Finish: Basketweave, Holster Application: Duty, Quantity: 1, Belt Loop/Snap Width: 2.25 in, Fastener/Closure Type: ALS - Automatic Locking System, SLS - Self Locking System, Condition: New, Age Group: Adults, Retention Level: Level III. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to 20% Off! Please also check out more options for Safariland 7360 7TS ALS/SLS Mid-Ride Level III Glock Duty Holster.
Purchase your new Safariland 7360 7TS ALS/SLS Mid-Ride Level III Glock Duty Holster, Glock 19/23, TLR-7, Right, Basketweave Black, 7360-28327-481 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Safariland 7360-28327-481: 7360 7TS ALS/SLS Mid-Ride Level III Glock Duty Holster, Glock 19/23, TLR-7, Right, Basketweave Black
Features of Safariland 7360 7TS ALS/SLS Mid-Ride Level III Glock Duty Holster
- Level III Retention
- ALS (Automatic Locking System) secures weapon once holstered; simple straight up draw once release is deactivated
- SLS (Self Locking System) Rotating Hood
- Level IV Retention with optional Sentry installed
- A proprietary nylon blend that is completely non-abrasive to a firearms finish
- Raised stand-off surfaces in holsters interior creates air space around the weapon allowing dirt and moisture to quickly clear any contact with the firearm
- Very high heat and low cold tolerances; structurally sound from 300 F to -50 F Can be submerged in water indefinitely and still maintain shape and function
- Matte finish designed to decrease reflection and can be maintained with a simple scouring pad
- Injection-molded holster design works with all Safariland holster mounting options
Package Contents:
- Safariland 7360 7TS ALS/SLS Mid-Ride Level III Glock Duty Holster
Specifications for Safariland 7360 7TS ALS/SLS Mid-Ride Level III Glock Duty Holster, Glock 19/23, TLR-7, Right, Basketweave Black, 7360-28327-481
| Color | Black |
| Gun Make | Glock |
| Gun Model | Glock 19, Glock 19X, Glock 23, Glock 45 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length | 4 in |
| Hand | Right |
| Holster Type | Belt Holster, Outside the Waistband Holster |
| Holster Material | SafariSeven |
| Light/Laser Attachment | INFORCE APLc, Streamlight TLR-7, Streamlight TLR-7A, SureFire XC1, SureFire XC2 |
| Accessory Attachment System | Belt Loop |
| Finish | Basketweave |
| Application | Duty |
| Quantity | 1 |
| Belt Loop/Snap Width | 2.25 in |
| Fastener/Closure Type | ALS - Automatic Locking System, SLS - Self Locking System |
| Condition | New |
| Age Group | Adults |
| Retention Level | Level III |