Tap Tap to Zoom
Product Info for 5.11 Tactical Stryke Pant W/flex-tac Tm, TDU Green, 74369ABR-190-38-34
The 5.11 Tactical Stryke Pant W/flex-tac Tm, TDU Green, 74369ABR-190-38-34 Color: TDU Green, Mens Waist Size: 38 in, Inseam Size: 34 in, Gender: Male, Age Group: Adults, Apparel Application: Duty, Outdoor, Performance, Tactical, Apparel Fit: Regular, Pant Style: Cargo Pant, Fabric/Material: 65% Polyester/35% Cotton, 69% Polyester/31% Cotton, Pockets: Yes, Fastener/Closure Type: Snap, Zipper, Pant Rise: Regular, Weight: 6.8 oz, Adjustability: Self-Adjusting Tunnel Waistband, Finish: DWR, Number of Pockets: 12, Seasonal/Temperature Use: All Seasons. is here at OpticsPlanet with great deals Up to 33% Off! Please also check out more options for 5.11 Tactical Stryke Pant w/Flex-Tac - Men's, 34in Inseam.
Purchase your new 5.11 Tactical Stryke Pant W/flex-tac Tm, TDU Green, 74369ABR-190-38-34 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of 5.11 Tactical Stryke Pant w/Flex-Tac - Men's, 34in Inseam
- 5.11s signature angled cargo pockets with its distinctive oblique pleats, exclusive rounded corners, asymmetrical pocket flap and original arc stitching
- Self-adjusting tunnel waistband
- Gusseted construction
- Articulated knees with knee pad pocket
- Bar tacking at major seams and stress points
- Front pockets sized for EDC items
- YKK zippers and Prym snaps
Package Contents:
- 5.11 Tactical Stryke Pant w/Flex-Tac - Men's, 34in Inseam
Specifications for 5.11 Tactical Stryke Pant W/flex-tac Tm, TDU Green, 74369ABR-190-38-34
| Color | TDU Green |
| Mens Waist Size | 38 in |
| Inseam Size | 34 in |
| Gender | Male |
| Age Group | Adults |
| Application | Duty, Outdoor, Performance, Tactical |
| Apparel Fit | Regular |
| Pant Style | Cargo Pant |
| Fabric/Material | 65% Polyester/35% Cotton, 69% Polyester/31% Cotton |
| Pockets | Yes |
| Fastener/Closure Type | Snap, Zipper |
| Pant Rise | Regular |
| Weight | 6.8 oz |
| Adjustability | Self-Adjusting Tunnel Waistband |
| Finish | DWR |
| Number of Pockets | 12 |
| Seasonal/Temperature Use | All Seasons |