Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight Stinger LED HP Flashlight, Black w/ 12V DC Steady PiggyBack Charger
The Streamlight Stinger LED HP Flashlight, Black w/ 12V DC Steady PiggyBack Charger Flashlight Application: Duty, Safety, Work, Color: Black, Beam Color: White, Light Output: 85 - 350 lumens, Bulb Type: LED, Length: 9.23 in, Weight: 13.6 oz, Water Resistance Level: IPX-4, Additional Features: Strobe, Quantity: 1, Included Accessories: 12V DC Steady Charge PiggyBack, Flashlight Length: 9.23 in. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts Up to 41% Off! Please also check out more options for Streamlight Stinger LED HP Flashlight.
Purchase your new Streamlight Stinger LED HP Flashlight, Black w/ 12V DC Steady PiggyBack Charger from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Streamlight Stinger LED HP Water Resistant Flashlights:
- Long range, handheld flashlight with a wide, 350 lumen beam pattern with brighter peripheral illumination.
- Superior down-range performance.
- NiMH battery rechargeable up to 1,000 times.
- Multi-function push-button tail switch lets you choose high, medium, low and strobe modes.
- Durable anodized aluminum construction with non-slip rubberized comfort grip.
- Deep-dish parabolic reflector produces a long range beam with optimal peripheral illumination.
- IPX-4 water resistant.
- 3 meter impact resistance tested.
- Regulated intensity.
- Serialized for positive identification.
- Limited lifetime warranty.
Package Contents:
- Streamlight Stinger LED HP Flashlight
Specifications for Streamlight Stinger LED HP Flashlight, Black w/ 12V DC Steady PiggyBack Charger
| Flashlight Application | Duty, Safety, Work |
| Color | Black |
| Beam Color | White |
| Light Output | 85 - 350 lumens |
| Bulb Type | LED |
| Length | 9.23 in |
| Weight | 13.6 oz |
| Water Resistance Level | IPX-4 |
| Additional Features | Strobe |
| Quantity | 1 |
| Included Accessories | 12V DC Steady Charge PiggyBack |
| Flashlight Length | 9.23 in |
