Tap Tap to Zoom
The Nikon Aculon A211 10x42mm Porro Prism Binoculars, Black, 8246 Color: Black, Magnification: 10 x, Objective Lens Diameter: 42 mm, Prism System: Porro, Prism Material: BAK-4, Eye Relief: 11.6 mm, Exit Pupil: 4.2 mm, Field of View, Linear: 314 ft at 1000 yds, Optical Coating: Multi-Coated, Binoculars Focus System: Center Focus, Close Focus: 16.4 ft, Length: 7.3 in, Weight: 38.41 oz, Condition: New, Magnification Type: Fixed, Armoring: Rubber Armored, Brightness Index: 17.6, Eyecups Types: Turn-and-Slide, Tripod Adaptable: Yes. is here at OpticsPlanet with fantastic deals ! Please also check out more options for Nikon Aculon A211 10x42mm Porro Prism Binoculars.
Purchase your new Nikon Aculon A211 10x42mm Porro Prism Binoculars, Black, 8246 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
| Color | Black |
| Magnification | 10 x |
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Prism System | Porro |
| Prism Material | BAK-4 |
| Eye Relief | 11.6 mm |
| Exit Pupil | 4.2 mm |
| Field of View, Linear | 314 ft at 1000 yds |
| Optical Coating | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System | Center Focus |
| Close Focus | 16.4 ft |
| Length | 7.3 in |
| Weight | 38.41 oz |
| Condition | New |
| Magnification Type | Fixed |
| Armoring | Rubber Armored |
| Brightness Index | 17.6 |
| Eyecups Types | Turn-and-Slide |
| Tripod Adaptable | Yes |