Tap Tap to Zoom
Product Info for Viridian Weapon Technologies E-Series Laser Sight, Green Laser, Springfield Hellcat, Flat Dark Earth, 912-0047
The Viridian Weapon Technologies E-Series Laser Sight, Green Laser, Springfield Hellcat, Flat Dark Earth, 912-0047 Color: Flat Dark Earth, Beam Color: Green, Finish: Matte, Laser Output: 5 mW, Wavelength: 515 nm, Maximum Range: 100 yds, Attachment Type: Trigger Guard Clamp, Battery Type: CR1/3N, Battery Life: 1 hours, Reticle: Laser, Operating Temperature: 14 - 140 Fahrenheit, Weather Resistance: Yes, Water Resistance Level: Water Resistant, Gun Make: Springfield Armory, Gun Model: Springfield Armory Hellcat, Gun Frame Size: Compact, Length: 2.75 in, Width: 0.75 in, Height: 1.5 in, Weight: 0.78 oz, Fabric/Material: Thermo Molded Polymer, Condition: New, Mount Type: Trigger Guard Mount. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts Up to 53% Off! Please also check out more options for Viridian Weapon Technologies E-Series Laser Sight.
Purchase your new Viridian Weapon Technologies E-Series Laser Sight, Green Laser, Springfield Hellcat, Flat Dark Earth, 912-0047 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Viridians E-Series line is specifically designed for everyday concealed carry and is available for the top brands and handguns on the market. The E-Series Laser Sights will easily mount to the trigger guard and feature an ambidextrous on/off button with a 5-minute auto shut. Available in model specific red or green laser.
Features:
1. Brings the shooter faster to target
2. Lasers are highly visible to the human eye
3. Low bulk, no drag, no wires
4. Easy installation onto the trigger guard of your pistol (model specific)
5. Laser is activated by the finger of the shooter's hand
6. Ambidextrous activation
7. Uses a single 1/3N battery
8. Easy windage and elevation adjustment
9. Available in multiple combos of lasers colors and housing colors
Features of Viridian Weapon Technologies E-Series Laser Sight
- Brings the shooter faster to target
- Lasers are highly visible to the human eye
- Low bulk, no drag, no wires
- Laser is activated by the finger of the shooter's hand
- Ambidextrous activation
- Uses a single 1/3N battery
- Easy windage and elevation adjustment
- Available in multiple combos of lasers colors and housing colors
Package Contents:
- Viridian Weapon Technologies E-Series Laser Sight
Specifications for Viridian Weapon Technologies E-Series Laser Sight, Green Laser, Springfield Hellcat, Flat Dark Earth, 912-0047
| Color | Flat Dark Earth |
| Beam Color | Green |
| Finish | Matte |
| Laser Output | 5 mW |
| Wavelength | 515 nm |
| Maximum Range | 100 yds |
| Attachment Type | Trigger Guard Clamp |
| Battery Type | CR1/3N |
| Battery Life | 1 hours |
| Reticle | Laser |
| Operating Temperature | 14 - 140 Fahrenheit |
| Weather Resistance | Yes |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Gun Make | Springfield Armory |
| Gun Model | Springfield Armory Hellcat |
| Gun Frame Size | Compact |
| Length | 2.75 in |
| Width | 0.75 in |
| Height | 1.5 in |
| Weight | 0.78 oz |
| Fabric/Material | Thermo Molded Polymer |
| Condition | New |
| Mount Type | Trigger Guard Mount |