Tap Tap to Zoom
The Viridian Weapon Technologies CTL+ Universal Tactical Light, 1100 Lumen, Instant-on, Rechargeable Battery, SafeCharge Power Bank, Black, 930-0026 Light Output: 1100 lumens, Bulb Type: LED, Battery Type: Internal Rechargeable, Beam Color: White, Color: Black, Gun Model: Universal, Beam Distance: 486 m, Diameter: 30 mm, Length: 2.75 in, Weight: 2.91 oz, Battery Life: 1 hours, Weather Resistance: Yes, Finish: Anodized, Condition: New, Attachment Type: Universal, Fabric/Material: 6061-T6 Aluminum. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices 13% Off! Please also check out more options for Viridian Weapon Technologies CTL+ Universal Tactical Light.
Purchase your new Viridian Weapon Technologies CTL+ Universal Tactical Light, 1100 Lumen, Instant-on, Rechargeable Battery, SafeCharge Power Bank, Black, 930-0026 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
| Light Output | 1100 lumens |
| Bulb Type | LED |
| Battery Type | Internal Rechargeable |
| Beam Color | White |
| Color | Black |
| Gun Model | Universal |
| Beam Distance | 486 m |
| Diameter | 30 mm |
| Length | 2.75 in |
| Weight | 2.91 oz |
| Battery Life | 1 hours |
| Weather Resistance | Yes |
| Finish | Anodized |
| Condition | New |
| Attachment Type | Universal |
| Fabric/Material | 6061-T6 Aluminum |