Tap Tap to Zoom
The NightForce XTRM Ring Set, 1.375 X-High, 34mm, Ultralite, 6 Bolt, Black, 1.375, Full-Full-Size, A214 Finish: Matte, Ring Height: 1.375 in, Tube Diameter: 34 mm, Ring Quantity: Pair, Quantity: 1, Ring Type: X-High, Fabric/Material: Titanium Alloy, Additional Features: 6 Bolt Model, Condition: New, Length: 0.925 in, Weight: 3.12 oz, Color: Black, Mount Type: Picatinny, Attachment Type: Picatinny. is here at OpticsPlanet with great discounts ! Please also check out more options for NightForce UltraLite Ring Set.
Purchase your new NightForce XTRM Ring Set, 1.375 X-High, 34mm, Ultralite, 6 Bolt, Black, 1.375, Full-Full-Size, A214 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
When a tough, reliable mounting system is required without adding substantial weight, Nightforce Ultralite rings are the answer. They feature CNC machined 7075- T6 hard anodized aluminum bodies and titanium beta series crossbolts and jaws. This unique construction provides exceptional strength, normally not found in lightweight rings. Testing has proven that this combination is actually stronger than steel.
Features/Specifications:
XTRM - Ring Set - 1.375" X-High - 34mm - Ultralite, 6 screw
| Finish | Matte |
| Ring Height | 1.375 in |
| Tube Diameter | 34 mm |
| Ring Quantity | Pair |
| Quantity | 1 |
| Ring Type | X-High |
| Fabric/Material | Titanium Alloy |
| Additional Features | 6 Bolt Model |
| Condition | New |
| Length | 0.925 in |
| Weight | 3.12 oz |
| Color | Black |
| Mount Type | Picatinny |
| Attachment Type | Picatinny |