Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Trijicon VCOG Cantilever Mount w/ Q-LOC, Black, AC12043
The Trijicon VCOG Cantilever Mount w/ Q-LOC, Black, AC12043 Height: 1.535 in, Fabric/Material: 6061-T6 Aluminum, Color: Black, Length: 5.1 in, Weight: 3.32 oz, Width: 2.07 in, Condition: New, Country of Origin: USA, Finish: Matte Anodized, Quantity: 1. is here at OpticsPlanet with great discounts 10% Off! Please also check out more options for Trijicon VCOG Cantilever Mount w/Q-LOC.
Purchase your new Trijicon VCOG Cantilever Mount w/ Q-LOC, Black, AC12043 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Trijicon VCOG Cantilever Mount w/ Trijicon Q-LOC Technology features a Mil-Spec drop test rated 6061-T6 aluminum design, with an easy to use one handed toolless mounting system. The spring-loaded design allows for constant retention and maintaining of zero even if the knobs are not tightened. This mount boasts a low weight and low profile design with precisereturn to zero performance and is compatible with any Mil-Spec or NATO Picatinny rail. Designed specifically for the Trijicon VCOG. This lightweight mount is perfect for mounting the VCOG on any firearm platform with a picatinny rail and allows users to adjust the location of the optic to obtain proper eye relief.
Included Accessories:
1 Mount
2 Screws
1 Hex Key
Package Contents:
- Trijicon VCOG Cantilever Mount w/Q-LOC
- 1 Mount
- 2 Screws
- 1 Hex Key
Specifications for Trijicon VCOG Cantilever Mount w/ Q-LOC, Black, AC12043
| Height | 1.535 in |
| Fabric/Material | 6061-T6 Aluminum |
| Color | Black |
| Length | 5.1 in |
| Weight | 3.32 oz |
| Width | 2.07 in |
| Condition | New |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Matte Anodized |
| Quantity | 1 |