Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for DeSantis 1 1/2in. Plain Lined Leather Belt, Lined, Black, 28, B12BL28Z0
The DeSantis 1 1/2in. Plain Lined Leather Belt, Lined, Black, 28, B12BL28Z0 Mens Waist Size: 28 in, Belt Width: 1.5 in, Width: 1.5 in, Belt Style: Plain Lined Belt, Age Group: Adults, Apparel Application: Casual, Gender: Unisex, Color: Black, Finish: Lined, Fastener/Closure Type: Nickel Buckle, Accessory Attachment System: Belt, Belt Loop, Activity/Occasion: Holster Carry, Additional Features: Removable Buckle, Adjustability: Adjustable, Country of Origin: USA, Fabric/Material: Leather, Reflective/High Visible: No. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts Up to 73% Off! Please also check out more options for DeSantis 1 1/2in. Plain Lined Leather Belt.
Purchase your new DeSantis 1 1/2in. Plain Lined Leather Belt, Lined, Black, 28, B12BL28Z0 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Our handcrafted belts are built from extra heavy-premium saddle leather with suede lining and feature a removable buckle. Our belts exhibit the natural scaring and blemishes from the hide; therefore each has its own distinctive appearance. Available in black or tan lined leather. Black belts feature nickel buckle while tan belts feature brass buckle.
Features of DeSantis 1 1/2in. Plain Lined Leather Belt:
- Black belts feature nickel buckle
- Tan belts feature brass buckle
Package Contents:
- DeSantis 1 1/2in. Plain Lined Leather Belt
Specifications for DeSantis 1 1/2in. Plain Lined Leather Belt, Lined, Black, 28, B12BL28Z0
| Mens Waist Size | 28 in |
| Belt Width | 1.5 in |
| Width | 1.5 in |
| Belt Style | Plain Lined Belt |
| Age Group | Adults |
| Application | Casual |
| Gender | Unisex |
| Color | Black |
| Finish | Lined |
| Fastener/Closure Type | Nickel Buckle |
| Accessory Attachment System | Belt, Belt Loop |
| Activity/Occasion | Holster Carry |
| Additional Features | Removable Buckle |
| Adjustability | Adjustable |
| Country of Origin | USA |
| Fabric/Material | Leather |
| Reflective/High Visible | No |