Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for DeSantis 1 1/2in. Fancy Stitched Lined Leather Belt, Lined, Tan, 28, B27TP28Z0
The DeSantis 1 1/2in. Fancy Stitched Lined Leather Belt, Lined, Tan, 28, B27TP28Z0 Mens Waist Size: 28 in, Belt Width: 1.5 in, Width: 1.5 in, Belt Style: Fancy Stitch Lined Belt, Age Group: Adults, Apparel Application: Casual, Gender: Unisex, Color: Tan, Finish: Lined, Fastener/Closure Type: Brass Buckle, Accessory Attachment System: Belt, Belt Loop, Activity/Occasion: Holster Carry, Additional Features: Removable Buckle, Adjustability: Adjustable, Country of Origin: USA, Fabric/Material: Leather, Reflective/High Visible: No. is here at OpticsPlanet with fantastic deals Up to 31% Off! Please also check out more options for DeSantis 1 1/2in. Fancy Stitched Lined Leather Belt.
Purchase your new DeSantis 1 1/2in. Fancy Stitched Lined Leather Belt, Lined, Tan, 28, B27TP28Z0 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Our handcrafted belts are built from extra heavy-premium saddle leather with suede lining and feature a removable buckle. Our belts exhibit the natural scaring and blemishes from the hide; therefore each has its own distinctive appearance. Available in black or tan lined leather. Black belts feature nickel buckle while tan belts feature brass buckle.
Features of DeSantis 1 1/2in. Fancy Stitched Lined Leather Belt:
- Black belts feature nickel buckle
- Tan belts feature brass buckle
Package Contents:
- DeSantis 1 1/2in. Fancy Stitched Lined Leather Belt
Specifications for DeSantis 1 1/2in. Fancy Stitched Lined Leather Belt, Lined, Tan, 28, B27TP28Z0
| Mens Waist Size | 28 in |
| Belt Width | 1.5 in |
| Width | 1.5 in |
| Belt Style | Fancy Stitch Lined Belt |
| Age Group | Adults |
| Application | Casual |
| Gender | Unisex |
| Color | Tan |
| Finish | Lined |
| Fastener/Closure Type | Brass Buckle |
| Accessory Attachment System | Belt, Belt Loop |
| Activity/Occasion | Holster Carry |
| Additional Features | Removable Buckle |
| Adjustability | Adjustable |
| Country of Origin | USA |
| Fabric/Material | Leather |
| Reflective/High Visible | No |