Tap Tap to Zoom
The NightForce ATACR 1-8x24mm LPVO Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, FC-DMx Reticle, Dark Earth, C672 Objective Lens Diameter: 24 mm, Magnification: 1 - 8 x, Reticle: FC-DMx, Tube Diameter: 34 mm, Reticle Focal Plane: First Focal Plane (FFP), Exit Pupil: 3.19 mm, Illumination Color: Red, Finish: Matte, Field of View, Linear: 13.2 - 106 ft at 100 yds, Eye Relief: 3.74 in, Color: Dark Earth, Weight: 21 oz, Adjustment Click Value: 0.1 Mil Rad, Length: 10.06 in, Adjustment Type: Mil Rad, Parallax: 125 m, Illumination Type: LED, Battery Type: Stand Alone Lithium, Fabric/Material: Aluminum, Adjustment Range: 0.5 - 0.2 MOA, Included Accessories: w/o TRYBE Optics Enhancer, Magnification Type: Variable, Condition: New, Gun Type: Rifle. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts ! Please also check out more options for NightForce ATACR 1-8x24mm LPVO Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane.
Purchase your new NightForce ATACR 1-8x24mm LPVO Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, FC-DMx Reticle, Dark Earth, C672 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
If there is such a thing as a 'professional' riflescope, it is an ATACR. They are designed for military, law enforcement, and other tactical professionalsand for those who simply want to shoot like a professional.An ATACR riflescope is the combination of the finest materials, engineering expertise, mechanical reliability and optical performance available today. Simply put, there is no expense spared, no detail overlooked in building a Nightforce ATACR.
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Magnification | 1 - 8 x |
| Reticle | FC-DMx |
| Tube Diameter | 34 mm |
| Reticle Focal Plane | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil | 3.19 mm |
| Illumination Color | Red |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 13.2 - 106 ft at 100 yds |
| Eye Relief | 3.74 in |
| Color | Dark Earth |
| Weight | 21 oz |
| Adjustment Click Value | 0.1 Mil Rad |
| Length | 10.06 in |
| Adjustment Type | Mil Rad |
| Parallax | 125 m |
| Illumination Type | LED |
| Battery Type | Stand Alone Lithium |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Adjustment Range | 0.5 - 0.2 MOA |
| Included Accessories | w/o TRYBE Optics Enhancer |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| Gun Type | Rifle |