Tap Tap to Zoom
The NightForce NX8 2.5-20x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, MOAR-CF2 Reticle, Dark Earth, C686 Objective Lens Diameter: 50 mm, Magnification: 2.5 - 20 x, Reticle: MOAR-CF2, Tube Diameter: 30 mm, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 2.5 - 5.9 mm, Illumination Color: Red, Finish: Matte, Field of View, Linear: 12.2 - 2 m at 100 m, Eye Relief: 3.5 in, Color: Dark Earth, Weight: 28.6 oz, Adjustment Click Value: 0.25 MOA, Length: 12.1 in, Adjustment Type: MOA, Parallax: 11 yds to infinity, Illumination Type: Digillum, Battery Type: Lithium Ion, Fabric/Material: Aluminum, Adjustment Range: 32 Mil Rad, Magnification Type: Variable, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 32 MRAD, Gun Type: Rifle. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices ! Please also check out more options for NightForce NX8 2.5-20x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane.
Purchase your new NightForce NX8 2.5-20x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, MOAR-CF2 Reticle, Dark Earth, C686 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
NightForce C686: NX8 2.5-20x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, MOAR-CF2 Reticle, Dark Earth
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Magnification | 2.5 - 20 x |
| Reticle | MOAR-CF2 |
| Tube Diameter | 30 mm |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 2.5 - 5.9 mm |
| Illumination Color | Red |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 12.2 - 2 m at 100 m |
| Eye Relief | 3.5 in |
| Color | Dark Earth |
| Weight | 28.6 oz |
| Adjustment Click Value | 0.25 MOA |
| Length | 12.1 in |
| Adjustment Type | MOA |
| Parallax | 11 yds to infinity |
| Illumination Type | Digillum |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Adjustment Range | 32 Mil Rad |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 32 MRAD |
| Gun Type | Rifle |