Tap Tap to Zoom
The Vortex Crossfire II Straightwall 3-9x50mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Black, Anodized, Non-Illuminated Straightwall BDC Reticle, MOA Adjustment, 12.8in, 18.4oz, CF2-31011SW Objective Lens Diameter: 50 mm, Magnification: 3 - 9 x, Reticle: Straight-Wall BDC MOA, Tube Diameter: 1 in, Reticle Focal Plane: Second Focal Plane (SFP), Exit Pupil: 5.56 - 16.67 mm, Illumination Color: None, Finish: Anodized, Field of View, Linear: 32 - 12.9 ft at 100 yds, Field of View, Angle: 6 - 2.5 degrees, Eye Relief: 3.8 in, Diopter Adjustment Range: -2 - 2 dpt, Color: Black, Weight: 18.4 oz, Adjustment Click Value: 1/4 MOA, Length: 12.8 in, Adjustment Type: MOA, Parallax: 100 yds, Illumination Type: Non-Illuminated, Caliber: .350 Legend, .45-70 Government, .450 Bushmaster, Width: 12.8 in, Fabric/Material: Aircraft Grade Aluminum, Adjustment Range: 60 MOA, Height: 2.24 in, 2.27 in, Focus Range: 100 yds to infinity, Lens Material: Glass, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Operating Temperature: -25 - 60 Celsius, Weather Resistance: Yes, Water Resistance Level: Waterproof, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Package Type: Box, Magnification Type: Variable, Condition: New, Attachment Type: Riflescope Ring, Nitrogen Filled: Yes. is here at OpticsPlanet with great discounts ! Please also check out more options for Vortex Crossfire II Straightwall 3-9x50mm 1in Tube Second Focal Plane Rifle Scope.
Purchase your new Vortex Crossfire II Straightwall 3-9x50mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane, Black, Anodized, Non-Illuminated Straightwall BDC Reticle, MOA Adjustment, 12.8in, 18.4oz, CF2-31011SW from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Whatever the reason you shoot straight-wall cartridges (like the .450 Bushmaster, 350 Legend, and .45-70 Government), the Crossfire II 3-9x50 Straight-Wall is built to help you get the most out of these classic cartridges. With a Bullet Drop Compensator (BDC) reticle optimized for straight-wall hunting, youll enjoy accurate holdovers and rapid target acquisition. The one-inch tube provides an ideal combination of adjustment, size, and weight for a variety of hunting scenarios, and of course, you can count on the workhorse value of the Crossfire II line to help you fill those tags, year after year.
Features:
Aluminum Grade: Aircraft
Multi-Coated: Fully Multi-Coated
Shockproof: Rugged construction withstands recoil and impact.
Included Accessories:
Tethered Lens Covers
Lens Cloth
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Magnification | 3 - 9 x |
| Reticle | Straight-Wall BDC MOA |
| Tube Diameter | 1 in |
| Reticle Focal Plane | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil | 5.56 - 16.67 mm |
| Illumination Color | None |
| Finish | Anodized |
| Field of View, Linear | 32 - 12.9 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle | 6 - 2.5 degrees |
| Eye Relief | 3.8 in |
| Diopter Adjustment Range | -2 - 2 dpt |
| Color | Black |
| Weight | 18.4 oz |
| Adjustment Click Value | 1/4 MOA |
| Length | 12.8 in |
| Adjustment Type | MOA |
| Parallax | 100 yds |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Caliber | .45-70 Government, .350 Legend, .450 Bushmaster |
| Width | 12.8 in |
| Fabric/Material | Aircraft Grade Aluminum |
| Adjustment Range | 60 MOA |
| Height | 2.24 in, 2.27 in |
| Focus Range | 100 yds to infinity |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Operating Temperature | -25 - 60 Celsius |
| Weather Resistance | Yes |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
| Attachment Type | Riflescope Ring |
| Nitrogen Filled | Yes |