Tap Tap to Zoom
13% OFF Red Dot Sights & Accessories + 2% Bucks
Product Info for Vortex Defender-CCW Reflex Red Dot Sight 1x25mm, 6 MOA Reticle, Black, 1.6in, .95oz, DFCCW-MRD6
The Vortex Defender-CCW Reflex Red Dot Sight 1x25mm, 6 MOA Reticle, Black, 1.6in, .95oz, DFCCW-MRD6 Color: Black, Fabric/Material: 7075 Aluminum, Magnification: 1 x, Objective Lens Diameter: 25 mm, Reticle: 6 MOA Red Dot, Illumination Type: LED, Illumination Color: Red, Eye Relief: Unlimited, Adjustment Type: MOA, Adjustment Click Value: 1 MOA, Red Dot Emitter Type: Open, Parallax: Parallax Free, Battery Type: CR1632, Lithium Metal, Battery Quantity: 1, Battery Life: 9500 hours, Water Resistance Level: Waterproof, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Length: 1.6 in, Width: 1.1 in, Height: 1 in, Weight: 0.95 oz, Condition: New, Magnification Type: Fixed, Lens Finish: Fully Multi-Coated, Red Dot Sights-Footprint: RMSc, Adjustment Range: 110 MOA, Attachment Type: Picatinny, Mount Type: Picatinny, Windage Adjustment: 105 MOA. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts ! Please also check out more options for Vortex Defender-CCW 1x25mm Reflex Red Dot Sight.
Purchase your new Vortex Defender-CCW Reflex Red Dot Sight 1x25mm, 6 MOA Reticle, Black, 1.6in, .95oz, DFCCW-MRD6 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Arm yourself with the red dot specifically built for modern everyday carry. The micro-sized Defender-CCW delivers maximum concealment, function without fail, and first-shot quickness you can trust when facing a threat with nowhere to run.
Features:
Large Hard Coated Aspherical Lens.Large Distortion Free Sight Picture
Motion Activation With 10 minute Auto-Shutoff. Automatically activates with motion while 10 minute auto-shutoff saves battery life
ShockShield. Polymer insert absorbs shock to the 7075 aluminum body protecting it for everyday abuse
Fast-Rack Texturing. Aggressive texturing on face of optic for racking slide off any surface
Top Mount Battery. Easy battery change without having to rezero your optic
10 Daylight Bright Brightness Settings. 10 Daylight Bright Brightness Settings
Parallax Free. All red dot and holographic sights will exhibit some small amount of parallax. Matching current industry practice, this small amount would be considered "parallax free" and will make a negligible difference in performance.
Unlimited Eye Relief. Non-critical eye relief for rapid target acquisition
Night-Vision Compatibility. The lowest 2 settings are night-vision compatible.
Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating for reliable performance in all environments.
Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
Low-Glare Matte Black Anodized. Corrosion and wear resistant anodization provides low-glare matte surface and helps camouflage the shooter's position.
Single-Piece Chassis. Compact and lightweight.
Included Accessories:
1? Shim Plate
Picatinny Rail Mount
Rubber Cover
Lens Cloth
CR1632 Battery
Custom Tool
6 Sets of Common Mounting Screws
Features of Vortex Defender-CCW 1x25mm Reflex Red Dot Sight
- Large Viewing Window - For fast target acquisition and large field of view.
- Aspherical Lens - For a distortion-free sight picture and truer colors.
- ShockShield Polymer Insert - To protect against hard, daily abuse.
- Fast-Rack Textured Grip - Aggressive texturing on face of optic for racking slide off any surface.
- Motion Activation with 10 Minute Auto-Shutoff - Automatically activates with motion while 10 minute auto-shutoff saves battery life.
- Button Lockout - Prevents accidental brightness adjustment during use or transport.
- Top Mount Battery - Easy battery changes without having to re-zero your optic.
- 8 Daylight Bright Brightness Settings - Daylight bright, illuminated center dot aids in faster center-point acquisition in bright daylight conditions.
- Night-Vision Compatibility - The lowest 2 settings are night-vision compatible.
- Parallax Free - All red dots and holographic sights will exhibit some small amount of parallax. Matching current industry practice, this small amount would be considered ''parallax free'' and will make a negligible difference in performance.
- Unlimited Eye Relief - Non-critical eye relief for rapid target acquisition.
- Single-Piece Chassis - Compact and lightweight.
- Waterproof - Designed to withstand harsh weather conditions.
- Fogproof - Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof - Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Defender-CCW 1x25mm Reflex Red Dot Sight
- Picatinny Mount
- 1in Shim Plate
- Custom Tool
- Most Common Mounting Screw Sets
- Lens Cloth
- Rubber Cover
- CR1632 Battery
Specifications for Vortex Defender-CCW Reflex Red Dot Sight 1x25mm, 6 MOA Reticle, Black, 1.6in, .95oz, DFCCW-MRD6
| Color | Black |
| Fabric/Material | 7075 Aluminum |
| Magnification | 1 x |
| Objective Lens Diameter | 25 mm |
| Reticle | 6 MOA Red Dot |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Red |
| Eye Relief | Unlimited |
| Adjustment Type | MOA |
| Adjustment Click Value | 1 MOA |
| Emitter Type | Open |
| Parallax | Parallax Free |
| Battery Type | CR1632, Lithium Metal |
| Battery Quantity | 1 |
| Battery Life | 9500 hours |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Length | 1.6 in |
| Width | 1.1 in |
| Height | 1 in |
| Weight | 0.95 oz |
| Condition | New |
| Magnification Type | Fixed |
| Lens Finish | Fully Multi-Coated |
| Red Dot Sights-Footprint | RMSc |
| Adjustment Range | 110 MOA |
| Attachment Type | Picatinny |
| Mount Type | Picatinny |
| Windage Adjustment | 105 MOA |
