Tap Tap to Zoom
The EOTech OGL Green/IR Laser Sight, Tan, EOT-OGL-S-T Color: Tan, Beam Color: Green/IR, Laser Output: 30 mW, Wavelength: 520 nm, Attachment Type: Picatinny, Battery Type: CR123, Battery Life: 9 hours, Battery Quantity: 1, Reticle: MIL, Length: 4.1 in, Width: 2.3 in, Weight: 8 oz, Fabric/Material: Alumium. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices Up to $200.00 Off! Please also check out more options for EOTech OGL Green/IR Laser Sight.
Purchase your new EOTech OGL Green/IR Laser Sight, Tan, EOT-OGL-S-T from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The design for the EOTECH On-Gun Laser (OGL) focuses on human performance factors under extreme stress creating the premium choice for professional users. The OGL Standard Power (restricted to MIL/LE use) is powered by a single CR123 battery providing up to 9 hours of continuous run time. The machined aluminum housing provides extreme durability in a compact package roughly the size of a standard deck of playing cards.
The IR illuminator utilizes a high performing Vertical-Cavity Surface-Emitting Laser (VCSEL) diode creating a clean beam and allowing quick adjustments from spot to flood. The ergonomic (patent pending) lever is unique to the OGL and allows professionals to adjust their illumination needs instantly, all while maintaining superior situational awareness.
Features:
On-Gun-Laser
Standard Power
Green Vis Laser
Modlite Remote Switch
| Color | Tan |
| Beam Color | Green/IR |
| Laser Output | 30 mW |
| Wavelength | 520 nm |
| Attachment Type | Picatinny |
| Battery Type | CR123 |
| Battery Life | 9 hours |
| Battery Quantity | 1 |
| Reticle | MIL |
| Length | 4.1 in |
| Width | 2.3 in |
| Weight | 8 oz |
| Fabric/Material | Alumium |