Tap Tap to Zoom
The Bushnell LMSS2 8-40x60mm Spotting Scope, Tremor 4 Reticle, FDE, ET884060T Color: Flat Dark Earth, Magnification: 8 - 40 x, Objective Lens Diameter: 60 mm, Eye Relief: 1.3 in, Exit Pupil: 1.5 - 5 mm, Field of View, Linear: 260 - 52 ft at 1000 yds, 87 - 17 m at 1000 m, Optical Coating: Exo Barrier, ED Glass: Yes, Scope Body Type: Straight, Reticle: TREMOR4, Minimum Focus Distance: 33 ft, Lens Material: ED Glass, Zoom: Yes, Close Focus: 33 ft, Water Resistance Level: IPX-7, Length: 12.8 in, Weight: 40.7 oz, Finish: Anodized, Condition: New, Fabric/Material: Aluminum. is here at OpticsPlanet with fantastic deals Up to 10% Off! Please also check out more options for Bushnell LMSS2 8-40x60mm Spotting Scope.
Purchase your new Bushnell LMSS2 8-40x60mm Spotting Scope, Tremor 4 Reticle, FDE, ET884060T from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features:
The Forge spotting scopes feature Bushnell's exclusive EXO Barrier technology, which coats the lenses, molecularly bonding to the glass to preventing scratches and repelling water, dust and debris.
Bushnells HDOS (high definition optical system) is an engineered balance of glass, coatings and construction to achieve high performance in contrast, resolution and color
The rugged aluminum chassis and heavy-duty rubber overmold provide an IPX7 waterproof construction while ensuring the glass and mechanical components are both secured and protected to maintain high performance for years.
Bushnell's highest quality glass delivers amazing color, resolution and contrast, even in low-light conditions.
Bushnell spotting scopes give you the advantage from the worlds high point of brightness, clarity and edge-to-edge detail whether youre birding at sea level or hunting above timberline. The HDOS (High definition optical system) combines our key technologies: ED Prime Extra-Low Dispersion glass, premium BaK-4 prisms and fully multi-coated lenses. Together these deliver flawless color fidelity, ultra-crisp images and optimum light transmission.
Bushnell spotting scopes give you the advantage from the worlds high point of brightness, clarity and edge-to-edge detail whether youre birding at sea level or hunting above timberline. The HDOS (High definition optical system) combines our key technologies: ED Prime Extra-Low Dispersion glass, premium BaK-4 prisms and fully multi-coated lenses. Together these deliver flawless color fidelity, ultra-crisp images and optimum light transmission.
| Color | Flat Dark Earth |
| Magnification | 8 - 40 x |
| Objective Lens Diameter | 60 mm |
| Eye Relief | 1.3 in |
| Exit Pupil | 1.5 - 5 mm |
| Field of View, Linear | 87 - 17 m at 1000 m, 260 - 52 ft at 1000 yds |
| Optical Coating | Exo Barrier |
| ED Glass | Yes |
| Scope Body Type | Straight |
| Reticle | TREMOR4 |
| Minimum Focus Distance | 33 ft |
| Lens Material | ED Glass |
| Zoom | Yes |
| Close Focus | 33 ft |
| Water Resistance Level | IPX-7 |
| Length | 12.8 in |
| Weight | 40.7 oz |
| Finish | Anodized |
| Condition | New |
| Fabric/Material | Aluminum |