Tap Tap to Zoom
Product Info for EOTech G43 Red Dot Sight Magnifier, STS Mount, Black, G43.STS
The EOTech G43 Red Dot Sight Magnifier, STS Mount, Black, G43.STS Magnification: 1 - 3 x, Eye Relief: 2.5 in, Length: 3.1 in, Weight: 11.3 oz, Width: 2.3 in, Height: 3.3 in, Color: Black, Operating Temperature: -40 - 140 Fahrenheit, Condition: New, Water Resistance Level: Water Resistant, Attachment Type: Side Mount, Battery Quantity: 1, Battery Type: AA, Magnification Type: Fixed, Mount Type: Side Mount, Night Vision Generation: 3, Package Type: Box. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts Up to $40.00 Off! Please also check out more options for EOTech G43 Red Dot Sight Magnifier.
Purchase your new EOTech G43 Red Dot Sight Magnifier, STS Mount, Black, G43.STS from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The G43 Magnifier is a miniaturized version of our battle-tested G33 Magnifier, making it one of the most compact and lightweight magnifiers available. The mount provides fast transitioning from 3X to 1X and comes with a 7mm spacer to properly adapt to any HWS model.
Included Accessories:
G43 Magnifier
Operator Manual
Warranty Card
Features of EOTech Micro 3x Power Magnifier with Quick Disconnect
- 1x to 3x Magnification: The ability to transition between the two distances almost instantly and still maintain weapon accuracy.
- Battle Tested: EOTECH is dedicated to providing rugged, reliable and innovative products that offer a true advantage to all who use them.
- Adaptable: The EOTECH magnifiers are designed to work for both left and right-handed shooters and all come equipped with a locking, adjustable quick detach lever system allowing for immediate attachment or removal.
Package Contents:
- EOTech G43 Red Dot Sight Magnifier
- G43 Magnifier
- Operator Manual
- Warranty Card
Specifications for EOTech G43 Red Dot Sight Magnifier, STS Mount, Black, G43.STS
| Magnification | 1 - 3 x |
| Eye Relief | 2.5 in |
| Length | 3.1 in |
| Weight | 11.3 oz |
| Width | 2.3 in |
| Height | 3.3 in |
| Color | Black |
| Operating Temperature | -40 - 140 Fahrenheit |
| Condition | New |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Attachment Type | Side Mount |
| Battery Quantity | 1 |
| Battery Type | AA |
| Magnification Type | Fixed |
| Mount Type | Side Mount |
| Night Vision Generation | 3 |
| Package Type | Box |