Tap Tap to Zoom
Product Info for DEMO, EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Sight w/EXPS3-2 HWS, G43 Magnifier w/ QD Switch-To-Side Mount, Black, HHS VI
The DEMO, EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Sight w/EXPS3-2 HWS, G43 Magnifier w/ QD Switch-To-Side Mount, Black, HHS VI Color: Black, Magnification: 3 x, Objective Lens Diameter: 0.85 - 1.2 in, Reticle: 2 Dot, Illumination Type: Holographic, Illumination Color: Red, Brightness Settings: 20, Eye Relief: 2.5 in, Adjustment Type: MOA, Adjustment Click Value: 0.5 MOA, Red Dot Emitter Type: Enclosed, Battery Type: CR123, Battery Quantity: 1, Battery Life: 1000 hours, Water Resistant Mark: 33 ft, Length: 6.9 in, Width: 2.3 in, Height: 3.3 in, Weight: 23.1 oz, Condition: Factory DEMO, Condition Quality: Like New, Reason: Open Box, Red Dot Sights-Footprint: Not Applicable, Attachment Type: Side Mount, Mount Type: Side Mount, Package Type: Box. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices Up to $70.00 Off! Please also check out more options for EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Sight w/EXPS3-2 HWS and G43.STS.
Purchase your new DEMO, EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Sight w/EXPS3-2 HWS, G43 Magnifier w/ QD Switch-To-Side Mount, Black, HHS VI from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Regardless of the scenario, the Holographic Hybrid Sight VI (HHS VI), featuring an EXPS3-2 with a G43 magnifier can provide accurate shooting at any distance. The night-vision compatible EXPS and compact G43 3X magnifier require very little rail space but provide significant shooting advantages.
Features:
EOTECHs unique reticle patterns are a criti- cal to delivering fast target acquisition and MOA accuracy at any range.
EOTECH reticles feature a 68 MOA ring surrounding a 1 MOA center dot allowing the shooter to quickly pick up and lock on a target.
The standard ring found in most reticles equates to approximately 68" (5'8") at 100 yards.
Included Accessories:
HHS VI (EXPS3-2 & G43.STS)
Quick-Start Guide
Warranty & Registration Card
CR123 Battery
Features of EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Sight w/EXPS3-2 HWS and G43.STS
- EOTECHs two-dot reticle pattern can be easily distinguished with or without magnification and offers the benefit of an additional long-range, aiming dot. The aiming points above are based on the following load: .223 cal. 62 gr. 2,900 vel.Â
- The standard ring found in most reticles equates to approximately 68" (5'8") at 100 yards.
- The EXPS3 HWS offers multiple brightness settings with both Standard and Night Vision modes offering quick adjustability to accommodate any shooting situation.
-
EOTECH’s unique reticle patterns are a critical to delivering fast target acquisition and MOA accuracy at any range. EOTECH reticles feature a 68 MOA ring surrounding a 1 MOA center dot allowing the shooter to quickly pick up and lock on a target.
EOTECHs two-dot reticle
Our two-dot reticle pattern can be easily distinguished with or without magnification and offers the benefit of an additional long-range, aiming dot. The aiming points above are based on the following load: .223 cal. 62 gr. 2,900 vel. *For ordering this reticle, the model codes will end in -2.
Package Contents:
- EOTech HHS VI (EXPS3-2 and G43.STS)
- Quick-Start Guide
- Warranty and Registration Card
- CR123 Battery
Specifications for DEMO, EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Sight w/EXPS3-2 HWS, G43 Magnifier w/ QD Switch-To-Side Mount, Black, HHS VI
| Color | Black |
| Magnification | 3 x |
| Objective Lens Diameter | 0.85 - 1.2 in |
| Reticle | 2 Dot |
| Illumination Type | Holographic |
| Illumination Color | Red |
| Brightness Settings | 20 |
| Eye Relief | 2.5 in |
| Adjustment Type | MOA |
| Adjustment Click Value | 0.5 MOA |
| Emitter Type | Enclosed |
| Battery Type | CR123 |
| Battery Quantity | 1 |
| Battery Life | 1000 hours |
| Water Resistant Mark | 33 ft |
| Length | 6.9 in |
| Width | 2.3 in |
| Height | 3.3 in |
| Weight | 23.1 oz |
| Condition | Factory DEMO |
| Condition Quality | Like New |
| Condition Details | Open Box |
| Red Dot Sights-Footprint | Not Applicable |
| Attachment Type | Side Mount |
| Mount Type | Side Mount |
| Package Type | Box |
Buy Together & Save Even More!
-
DEMO, EOTech HHS-VI Complete System Red Dot Sight w/EXPS3-2 HWS, G43 Magnifier w/ QD Switch-To-Side Mount, Black, HHS VI -
Save 64% on OpticsPlanet Exclusive Est. 2000 Limited Edition T-Shirt - Men's, Military Green, Large, NL6010-OP25-MG-L