Tap Tap to Zoom
The Holosun OPMOD HS507C-X2 1x Reflex Red Dot Sight, Red 2 MOA Dot and 32 MOA Circle, Wolf Gray, HS507C-X2 WG Color: Wolf Grey, Finish: Anodized, Fabric/Material: 7075 Aluminum, Magnification: 1 x, Objective Lens Diameter: 0.58 - 0.77 in, Objective Window Size: 0.63x0.91 in, Reticle: 2 MOA Dot, 32 MOA Circle, Illumination Type: LED, Illumination Color: Red, Brightness Settings: 12, Eye Relief: Unlimited, Adjustment Click Value: 1 MOA, Red Dot Emitter Type: Open, Parallax: Free, Battery Life: 50000 hours, Water Resistance Level: IP67, Weight: 1.5 oz, Quantity: 1, Red Dot Sights-Footprint: RMR. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts Up to 29% Off! Please also check out more options for Holosun OPMOD HS507C-X2 1x Reflex Red Dot Sight.
Purchase your new Holosun OPMOD HS507C-X2 1x Reflex Red Dot Sight, Red 2 MOA Dot and 32 MOA Circle, Wolf Gray, HS507C-X2 WG from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Optics Planet Exclusive HS507C-X2 in Wolf Gray.
The HS507C X2 is an open reflex optical sight designed for full-sized pistol applications. The HS507C X2 improves on previous versions by adding Lock Mode which was first introduced in our 2018 LEM pistol optic models. Lock Mode, when activated, locks the buttons preventing inadvertent setting changes.
Additional features include Holosuns Red Super LED with up to 50k hour battery life, Solar Failsafe, Multi-Reticle System, and Shake Awake. The durable housing is made from 7075 Aluminum, uses an industry standard footprint, and houses the 1632 battery in a side-mounted tray for easy replacement when needed.
Features:
MRS: Circle Dot; 2 MOA Dot; 32 MOA Circle
Reticle Color: Red/Green
Up to 50,000 Hours Battery Life (Setting 6)
12 Brightness Setting: 10 DL & 2 NV Compatible
Convenient Tray Battery Compartment
Parallax-free and Unlimited Eye Relief
Included Accessories:
T10 L Key
CR1632 Battery
User Manual
Lens Cloth
| Color | Wolf Grey |
| Finish | Anodized |
| Fabric/Material | 7075 Aluminum |
| Magnification | 1 x |
| Objective Lens Diameter | 0.58 - 0.77 in |
| Objective Window Size | 0.63x0.91 in |
| Reticle | 2 MOA Dot, 32 MOA Circle |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Red |
| Brightness Settings | 12 |
| Eye Relief | Unlimited |
| Adjustment Click Value | 1 MOA |
| Emitter Type | Open |
| Parallax | Free |
| Battery Life | 50000 hours |
| Water Resistance Level | IP67 |
| Weight | 1.5 oz |
| Quantity | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint | RMR |