Tap Tap to Zoom
Up to 15% OFF Storage & Coolers
Product Info for Pelican Storm Cases Case, Black, Cubed Foam iM2050-00001
The Pelican Storm Cases Case, Black, Cubed Foam iM2050-00001 Color: Black, Interior: Cubed Foam, Depth/Thickness: 4.7 in, Length: 11.8 in, Width: 9.8 in, Fabric/Material: Injection Molded HPX High Performance Resin, Pack Volume: 5 liters, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 2.7 lb, Internal Dimensions: 9.50 x 7.50 x 4.25 in. is here at OpticsPlanet with competitive prices Up to $4.00 Off! Please also check out more options for Pelican Storm Cases - iM2050 - No Foam - Cubbed Foam - w/o wheels - Airline - Carry On - Padded Divider.
Purchase your new Pelican Storm Cases Case, Black, Cubed Foam iM2050-00001 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Two Press & Pull Latches | Double-layered, Soft-grip Handle | Two Padlockable Hasps | Vortex® Valve | Powerful Hinges | Meets airline regulations for carry-on luggage* | Lightweight Strong HPX® Resin | Watertight | Guaranteed For Life | *Check with your airline for exact measurement requirements
Features of Pelican Storm Case iM2050 Dry Box:
- Double - layered, Soft - grip Handle
- Flush Powerful Hinges
- Watertight
- Two Pad lockable Hasps
- Vortex Valve
- Two Press & Pull Latches
- Lightweight Strong HPX Resin
- Guaranteed For Life
Package Contents:
- Pelican Storm Case iM2050
Specifications for Pelican Storm Cases Case, Black, Cubed Foam iM2050-00001
| Color | Black |
| Interior | Cubed Foam |
| Depth/Thickness | 4.7 in |
| Length | 11.8 in |
| Width | 9.8 in |
| Fabric/Material | Injection Molded HPX High Performance Resin |
| Pack Volume | 5 liters |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 2.7 lb |
| Internal Dimensions | 9.50 x 7.50 x 4.25 in |