Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican Storm Cases iM2370 Dry Box, 20x14.7x5.8in Exterior - Black, No Foam iM2370-00000
The Pelican Storm Cases iM2370 Dry Box, 20x14.7x5.8in Exterior - Black, No Foam iM2370-00000 Color: Black, Interior: Empty, Depth/Thickness: 5.8 in, Length: 20 in, Width: 14.7 in, Fabric/Material: Injection Molded HPX High Performance Resin, Pack Volume: 19 liters, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 5.7 lb, Internal Dimensions: 18.20 x 12.10 x 5.20 in. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to 15% Off! Please also check out more options for Pelican Storm Cases - iM2370 - Airline - Carry On - No Foam - Cubed Foam - Padded Divider - Computer Tray - w/o wheels.
Purchase your new Pelican Storm Cases iM2370 Dry Box, 20x14.7x5.8in Exterior - Black, No Foam iM2370-00000 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Two Integrated Key Lockable Latches | Double-layered, Soft-grip Handle | Two Padlockable Hasps | Vortex® Valve | Powerful Hinges | Meets airline regulations for carry-on luggage* | Lightweight Strong HPX® Resin | Watertight | Dustproof | Guaranteed For Life | *Check with your airline for exact measurement requirements
Features of Pelican Storm Cases - iM2370:
- Two Integrated Key Lockable Latches
- Two Easy To Open Press & Pull Latches
- Double-layered Soft-grip Handle
- Two Padlockable Hasps
- Vortex Valve
- Powerful Hinges
- Meets Carry-on Regulations
- Lightweight Strong HPX Resin
- Watertight
- Dustproof
- Guaranteed For Life
Package Contents:
- Pelican Storm Cases - iM2370
Specifications for Pelican Storm Cases iM2370 Dry Box, 20x14.7x5.8in Exterior - Black, No Foam iM2370-00000
| Color | Black |
| Interior | Empty |
| Depth/Thickness | 5.8 in |
| Length | 20 in |
| Width | 14.7 in |
| Fabric/Material | Injection Molded HPX High Performance Resin |
| Pack Volume | 19 liters |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 5.7 lb |
| Internal Dimensions | 18.20 x 12.10 x 5.20 in |