Tap Tap to Zoom
Up to 15% OFF Storage & Coolers
Product Info for Pelican Storm Cases iM2450 Dry Box, 19.2x15.2x9in, Black, No Foam iM2450-00000
The Pelican Storm Cases iM2450 Dry Box, 19.2x15.2x9in, Black, No Foam iM2450-00000 Color: Black, Interior: Empty, Depth/Thickness: 9 in, Length: 19.2 in, Width: 15.2 in, Fabric/Material: Injection Molded HPX High Performance Resin, Pack Volume: 32 liters, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 7.4 lb, Internal Dimensions: 18.0 x 13.0 x 8.4 in, Condition: New. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to 19% Off! Please also check out more options for Pelican Storm Cases - iM2450 - Airline - Carry On - No Foam - w/o wheels - Cubed Foam - Padded Divider.
Purchase your new Pelican Storm Cases iM2450 Dry Box, 19.2x15.2x9in, Black, No Foam iM2450-00000 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Two Press & Pull Latches | Double-layered, Soft-grip Handle | Two Padlockable Hasps | Vortex® Valve | Flush Powerful Hinges | Meets airline regulations for carry-on luggage* | Lightweight Strong HPX® Resin | Watertight | Guaranteed For Life | *Check with your airline for exact measurement requirements
Features of Pelican Storm Case iM2450 Dry Box:
- Two Press & Pull Latches
- Double - layered, Soft - grip Handles
- Two Pad lockable Hasps
- Vortex Valve
- Flush Powerful Hinges
- Watertight
- Meets Carry on Regulations
- Lightweight Strong HPX Resin
- Guaranteed For Life
Package Contents:
- Pelican Storm Case iM2450
Specifications for Pelican Storm Cases iM2450 Dry Box, 19.2x15.2x9in, Black, No Foam iM2450-00000
| Color | Black |
| Interior | Empty |
| Depth/Thickness | 9 in |
| Length | 19.2 in |
| Width | 15.2 in |
| Fabric/Material | Injection Molded HPX High Performance Resin |
| Pack Volume | 32 liters |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 7.4 lb |
| Internal Dimensions | 18.0 x 13.0 x 8.4 in |
| Condition | New |