Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican Storm Cases iM2500 Dry Box, 21.7x14.1x8.9in, Olive, Cubed Foam iM2500-30001
The Pelican Storm Cases iM2500 Dry Box, 21.7x14.1x8.9in, Olive, Cubed Foam iM2500-30001 Color: Olive, Interior: Cubed Foam, Depth/Thickness: 8.9 in, Length: 21.7 in, Width: 14.1 in, Fabric/Material: Injection Molded HPX High Performance Resin, Pack Volume: 28 liters, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 11.1 lb, Internal Dimensions: 20.50 x 11.50 x 7.20 in. is here at OpticsPlanet with great deals Up to 18% Off! Please also check out more options for Pelican Storm Cases - iM2500 - w/ wheels - No Foam - Cubed Foam - Padded Divider - Airline - Carry On.
Purchase your new Pelican Storm Cases iM2500 Dry Box, 21.7x14.1x8.9in, Olive, Cubed Foam iM2500-30001 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Two Press & Pull Latches | Double-layered, Soft-grip Handle | Two Padlockable Hasps | In-line Wheels | Telescoping Handle | Vortex® Valve | Flush Powerful Hinges | Meets airline regulations for carry-on luggage* | Lightweight Strong HPX® Resin | Watertight | Guaranteed For Life | *Check with your airline for exact measurement requirements
Features of Pelican Storm Case iM2500 Dry Box:
- Two Press & Pull Latches
- Double - layered, Soft - grip Handles
- Two Pad lockable Hasps
- In - Line Wheels
- Telescoping Handle
- Vortex Valve
- Flush Powerful Hinges
- Watertight
- Meets Carry on Regulations
- Lightweight Strong HPX Resin
- Guaranteed For Life
Package Contents:
- Pelican Storm Case iM2500
Specifications for Pelican Storm Cases iM2500 Dry Box, 21.7x14.1x8.9in, Olive, Cubed Foam iM2500-30001
| Color | Olive |
| Interior | Cubed Foam |
| Depth/Thickness | 8.9 in |
| Length | 21.7 in |
| Width | 14.1 in |
| Fabric/Material | Injection Molded HPX High Performance Resin |
| Pack Volume | 28 liters |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 11.1 lb |
| Internal Dimensions | 20.50 x 11.50 x 7.20 in |