Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican Storm Cases iM2600 Dry Box, Black w/ Cubed Foam iM2600-00001
The Pelican Storm Cases iM2600 Dry Box, Black w/ Cubed Foam iM2600-00001 Color: Black, Interior: Cubed Foam, Depth/Thickness: 8.3 in, Length: 21.2 in, Width: 16 in, Fabric/Material: Injection Molded HPX High Performance Resin, Pack Volume: 35 liters, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 8.5 lb, Internal Dimensions: 20.00 x 14.00 x 7.70 in. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts Up to 18% Off! Please also check out more options for Pelican Storm Cases iM2600 Waterproof Hard Case w/ Optional Foam.
Purchase your new Pelican Storm Cases iM2600 Dry Box, Black w/ Cubed Foam iM2600-00001 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Two Press & Pull Latches | Double-layered, Soft-grip Handle | Two Padlockable Hasps | Vortex® Valve | Flush Powerful Hinges | Lightweight Strong HPX® Resin | Watertight | Guaranteed For Life
Features of Pelican Storm Case iM2600 Dry Box:
- Double - layered, Soft - grip Handles
- Two Pad lockable Hasps
- Vortex Valve
- Two Press & Pull Latches
- Flush Powerful Hinges
- Watertight
- Lightweight Strong HPX Resin
- Guaranteed For Life
Package Contents:
- Pelican Storm Case iM2600
Specifications for Pelican Storm Cases iM2600 Dry Box, Black w/ Cubed Foam iM2600-00001
| Color | Black |
| Interior | Cubed Foam |
| Depth/Thickness | 8.3 in |
| Length | 21.2 in |
| Width | 16 in |
| Fabric/Material | Injection Molded HPX High Performance Resin |
| Pack Volume | 35 liters |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 8.5 lb |
| Internal Dimensions | 20.00 x 14.00 x 7.70 in |