Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican Storm Cases iM2700, 24.6x19.7x8.6in Transport Case, Yellow, Cubed Foam iM2700-20001
The Pelican Storm Cases iM2700, 24.6x19.7x8.6in Transport Case, Yellow, Cubed Foam iM2700-20001 Color: Yellow, Interior: Cubed Foam, Depth/Thickness: 8.6 in, Length: 24.6 in, Width: 19.7 in, Fabric/Material: Injection Molded HPX High Performance Resin, Pack Volume: 49 liters, Additional Features: Crushproof, Dustproof, Watertight, Weight: 11.1 lb, Internal Dimensions: 22.00 x 17.00 x 8.00 in. is here at OpticsPlanet with competitive prices Up to 19% Off! Please also check out more options for Pelican Storm Cases - iM2700 - No Foam - Cubed Foam - Padded Divider - w/o wheels.
Purchase your new Pelican Storm Cases iM2700, 24.6x19.7x8.6in Transport Case, Yellow, Cubed Foam iM2700-20001 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Four Press & Pull Latches | Double-layered, Soft-grip Handle | Two Padlockable Hasps | Vortex® Valve | Flush Powerful Hinges | Lightweight Strong HPX® Resin | Watertight | Guaranteed For Life
Features of Pelican Storm Case iM2700 Dry Box:
- Double - layered, Soft - grip Handles
- Two Pad lockable Hasps
- Vortex Valve
- Four Press & Pull Latches
- Flush Powerful Hinges
- Watertight
- Lightweight Strong HPX Resin
- Guaranteed For Life
Package Contents:
- Pelican Storm Case iM2700
Specifications for Pelican Storm Cases iM2700, 24.6x19.7x8.6in Transport Case, Yellow, Cubed Foam iM2700-20001
| Color | Yellow |
| Interior | Cubed Foam |
| Depth/Thickness | 8.6 in |
| Length | 24.6 in |
| Width | 19.7 in |
| Fabric/Material | Injection Molded HPX High Performance Resin |
| Pack Volume | 49 liters |
| Additional Features | Crushproof, Dustproof, Watertight |
| Weight | 11.1 lb |
| Internal Dimensions | 22.00 x 17.00 x 8.00 in |