Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican Storm Cases Dry Box iM2750, 24.6x19.7x14.4in, Yellow, Cubed Foam iM2750-20001
The Pelican Storm Cases Dry Box iM2750, 24.6x19.7x14.4in, Yellow, Cubed Foam iM2750-20001 Color: Yellow, Wheels: Yes, Interior: Cubed Foam, Depth/Thickness: 14.4 in, Length: 24.6 in, Width: 19.7 in, Fabric/Material: Injection Molded HPX High Performance Resin, Pack Volume: 78 liters, Additional Features: Two Double-layered, Soft-grip Handles, Weight: 18.5 lb, Internal Dimensions: 22.00 x 17.00 x 12.70 in. is here at OpticsPlanet with fantastic deals Up to 19% Off! Please also check out more options for Pelican Storm Cases - iM2750 - w/ wheels - No Foam - Cubed Foam - Padded Divider.
Purchase your new Pelican Storm Cases Dry Box iM2750, 24.6x19.7x14.4in, Yellow, Cubed Foam iM2750-20001 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Four Press & Pull Latches | Three Double-layered, Soft-grip Handles | Two Padlockable Hasps | In-line Wheels | Telescoping Handle | Vortex® Valve | Flush Powerful Hinges | Lightweight Strong HPX® Resin | Watertight | Guaranteed For Life
Features of Pelican Storm Case iM2750 Dry Box:
- Three Double - layered, Soft - grip Handles
- Two Pad lockable Hasps
- Vortex Valve
- Four Press & Pull Latches
- Flush Powerful Hinges
- In -Line Wheels
- Watertight
- Telescoping Handle
- Lightweight Strong HPX Resin
- Guaranteed For Life
Package Contents:
- Pelican Storm Case iM2750
Specifications for Pelican Storm Cases Dry Box iM2750, 24.6x19.7x14.4in, Yellow, Cubed Foam iM2750-20001
| Color | Yellow |
| Wheels | Yes |
| Interior | Cubed Foam |
| Depth/Thickness | 14.4 in |
| Length | 24.6 in |
| Width | 19.7 in |
| Fabric/Material | Injection Molded HPX High Performance Resin |
| Pack Volume | 78 liters |
| Additional Features | Two Double-layered, Soft-grip Handles |
| Weight | 18.5 lb |
| Internal Dimensions | 22.00 x 17.00 x 12.70 in |