Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican Storm Cases iM3300 Hard Gun Case w/Wheels, 53.8in, No Foam, Black, iM3300-00000
The Pelican Storm Cases iM3300 Hard Gun Case w/Wheels, 53.8in, No Foam, Black, iM3300-00000 Color: Black, Finish: Smooth, Fabric/Material: Polymer, Gun Type: Rifle, Length: 53.8 in, Width: 16.5 in, Depth/Thickness: 6.7 in, Interior: Empty, Internal Length: 50.5 in, Internal Width: 14 in, Internal Depth/Thickness: 6 in, Additional Features: Rifle/Shotgun Case, Condition: New, Weight: 19.1 lb, Overall Length: 53.8 in, Wheels: Yes. is here at OpticsPlanet with fantastic deals Up to 19% Off! Please also check out more options for Pelican Storm Cases iM3300 Long Hard Gun Case, 53.8in.
Purchase your new Pelican Storm Cases iM3300 Hard Gun Case w/Wheels, 53.8in, No Foam, Black, iM3300-00000 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Six Press & Pull Latches | Two Double-layered, Soft-grip Handles | Four Padlockable Hasps | In-line Wheels | Vortex® Valve | Powerful Hinges | Lightweight Strong HPX® Resin | Watertight | Guaranteed For Life
Features of Pelican Storm Case iM3300 Dry Box:
- Six Press & Pull Latches
- Two Double - layered, Soft - grip Handle
- Four Pad lockable Hasps
- In Line Wheels
- Vortex Valve
- Flush Powerful Hinges
- Lightweight Strong HPX Resin
- Watertight
- Guaranteed For Life
Package Contents:
- Pelican Storm Case iM3300 Dry Case
Specifications for Pelican Storm Cases iM3300 Hard Gun Case w/Wheels, 53.8in, No Foam, Black, iM3300-00000
| Color | Black |
| Finish | Smooth |
| Fabric/Material | Polymer |
| Gun Type | Rifle |
| Length | 53.8 in |
| Width | 16.5 in |
| Depth/Thickness | 6.7 in |
| Interior | Empty |
| Internal Length | 50.5 in |
| Internal Width | 14 in |
| Internal Depth/Thickness | 6 in |
| Additional Features | Rifle/Shotgun Case |
| Condition | New |
| Weight | 19.1 lb |
| Overall Length | 53.8 in |
| Wheels | Yes |