Tap Tap to Zoom
Product Info for Crimson Trace LaserGuard Green Laser Sight for Springfield XD-S, 3.3/4.0, LG-469G
The Crimson Trace LaserGuard Green Laser Sight for Springfield XD-S, 3.3/4.0, LG-469G Color: Black, Beam Color: Green, Finish: Polymer Housing with Rubber Overmold Activation Pad, Laser Output: 5 mW, Wavelength: 532 nm, Maximum Range: 50 ft, Battery Type: 1/3N Lithium, 357 Silver Oxide, Battery Life: 2 hours, Battery Quantity: 1, Reticle: Dot, Water Resistance Level: Water Resistant, Gun Make: Springfield Armory, Gun Model: Springfield Armory XD-S, Length: 3 in, Width: 1 in, Height: 1 in, Weight: 4 oz, Fabric/Material: Polymer/Rubber Combination, Condition: New, Mount Type: Trigger Guard Mount. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to 13% Off! Please also check out more options for Crimson Trace LaserGuard Laser Sight for Springfield XD-S.
Purchase your new Crimson Trace LaserGuard Green Laser Sight for Springfield XD-S, 3.3/4.0, LG-469G from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The LG-469 Laserguard is a compact laser sight for Springfield Armory's XD-S pistol. Attached firmly to the trigger guard the laser's slim profile matches that of the pistol and features Crimson Trace's trademark Instinctive Activation. The laser sight is user-installed in minutes and is adjustable for windage and elevation.Material: Polymer Activation Location Front Activation Attachment: Trigger Guard Battery Type: One 1/3N Lithium or Two 357 Silver Oxide Batteries Laser Battery Life; Over Four Hours Activation Mode; Pressure Activated Sighting; Factory Sighted at 50' User Adjustable; Windage and Elevation Warranty; Three Year Full Warranty Dot Size; Approx. 0.50" at 50'
Features of Crimson Trace Laserguard Laser Sight for Springfind XD and XD(M):
- Front Activation
- Polymer
- One 1/3N Lithium or Two 357 Silver Oxide Batteries
- On/Off Master Switch
- Three Year Full Warranty
Package Contents:
- Crimson Trace LaserGuard Laser Sight for Springfield XD-S
- XD-S
Specifications for Crimson Trace LaserGuard Green Laser Sight for Springfield XD-S, 3.3/4.0, LG-469G
| Color | Black |
| Beam Color | Green |
| Finish | Polymer Housing with Rubber Overmold Activation Pad |
| Laser Output | 5 mW |
| Wavelength | 532 nm |
| Maximum Range | 50 ft |
| Battery Type | 1/3N Lithium, 357 Silver Oxide |
| Battery Life | 2 hours |
| Battery Quantity | 1 |
| Reticle | Dot |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Gun Make | Springfield Armory |
| Gun Model | Springfield Armory XD-S |
| Length | 3 in |
| Width | 1 in |
| Height | 1 in |
| Weight | 4 oz |
| Fabric/Material | Polymer/Rubber Combination |
| Condition | New |
| Mount Type | Trigger Guard Mount |