Tap Tap to Zoom
Product Info for Magpul Industries MOE Rifle Stock, Fits AR-15/M-16, Mil-Spec, Flat Dark Earth MAG400FDE
The Magpul Industries MOE Rifle Stock, Fits AR-15/M-16, Mil-Spec, Flat Dark Earth MAG400FDE Color: Flat Dark Earth, Gun Model: AR-15, M16, Gun Type: Carbine, Weight: 12 oz, Length: 6.9 in, Included Accessories: 0.30in Rubber Butt-pad, Condition: New, Hand: Ambidextrous, Fabric/Material: Rubber, Gun Make: AR Platform. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to 11% Off! Please also check out more options for Magpul Industries MOE Rifle Stock for AR-15/M-16, Mil-Spec.
Purchase your new Magpul Industries MOE Rifle Stock, Fits AR-15/M-16, Mil-Spec, Flat Dark Earth MAG400FDE from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of Magpul Industries MOE Rifle Stock, Fits AR-15/M-16, Mil-Spec, Black MAG400BLK:
- Mounts on mil-spec sized carbine receiver extension tube not included from manufacturers such as Colt, LMT, Ruger, S&W, SIG, and others please see the note below
- Sloping cheek weld combines a slim profile with user comfort
- Shielded release latch prevents snagging and accidental operation
- Premium chrome-silicon lock spring provides positive locking and long service life
- Side mounting slots accept optional cheek risers for NON AR15/M4 applications
- Removable 0.30 in Rubber Butt-Pad offers an anti-slip surface and increases impact protection
- Compatible with Magpul ASAP, ASAP QD, and other receiver-mount sling attachments
- Sling Mounts
- Rear/Bottom - 1.25 in sling loops
- Toe - Lanyard hole for custom para-cord rigs
- NOTE: There are two basic sizes of M4 Carbine receiver extensions buffer tubes: mil-spec and commercial-spec. If you have a commercial-spec size extension on your rifle, make sure to order the Commercial-Spec MOE.
Package Contents:
- Magpul Industries MOE Rifle Stock for AR15/M16 Mil-Spec MAG400
Specifications for Magpul Industries MOE Rifle Stock, Fits AR-15/M-16, Mil-Spec, Flat Dark Earth MAG400FDE
| Color | Flat Dark Earth |
| Gun Model | AR-15, M16 |
| Gun Type | Carbine |
| Weight | 12 oz |
| Length | 6.9 in |
| Included Accessories | 0.30in Rubber Butt-pad |
| Condition | New |
| Hand | Ambidextrous |
| Fabric/Material | Rubber |
| Gun Make | AR Platform |