Tap Tap to Zoom
Product Info for GunVault Microvault Portable Pistol Safe, Keypad Entry, 1x9V Battery, Black, MV500-STD
The GunVault Microvault Portable Pistol Safe, Keypad Entry, 1x9V Battery, Black, MV500-STD Color: Black, Fabric/Material: Heavy-Gauge Steel, Lock Type: Key-Lock, Fire Resistant: No, Height: 8 in, Width: 11 in, Depth/Thickness: 2 in, Weight: 4 lb, Condition: New, Blade Material: Steel, Dimensions: 2.5 x 8.5 x 11 in, Interior: Soft Foam. is here at OpticsPlanet with great prices and discounts 37% Off! Please also check out more options for GunVault Microvault Portable Pistol Safe.
Purchase your new GunVault Microvault Portable Pistol Safe, Keypad Entry, 1x9V Battery, Black, MV500-STD from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features: Exterior Dimensions: 2 ?? x 8 ?? x 11? Interior Dimensions: 2? x 6 ?? x 10 ? Heavy Gauge Steel Soft Foam Inside High Strength Lock Mechanism Precise fittings are virtually impossible to pry open with hand tools Built-in computer blocks access after repeated invalid keypad entries Easy to use No-Eyes Keypad allows for quick access
Features of GunVault Microvault Portable Pistol Safe MV500STD:
- Protective foam-lined interior.
- High-strength lock mechanism performs reliably time after time.
- 20-gauge steel construction.
- Precise fittings are virtually impossible to pry open with hand tools.
- Built-in computer blocks access after repeated invalid keypad entries (Digital models only).
- Compatible with included high-strength steel security cable.
- Patented No-Eyes Keypad allows for quick access.
- Conveniently located keypad is easy to use.
- Mounts almost anywhere.
- Four pre-drilled holes on bottom of vault.
- LED Low Battery Warning.
- Backup Override Key.
- 1 Year Limited Warranty.
Package Contents:
- GunVault Microvault Handgun Security Safe MV500STD
- Cable
- Backup Key
Specifications for GunVault Microvault Portable Pistol Safe, Keypad Entry, 1x9V Battery, Black, MV500-STD
| Color | Black |
| Fabric/Material | Heavy-Gauge Steel |
| Lock Type | Key-Lock |
| Fire Resistant | No |
| Height | 8 in |
| Width | 11 in |
| Depth/Thickness | 2 in |
| Weight | 4 lb |
| Condition | New |
| Blade Material | Steel |
| Dimensions | 2.5 x 8.5 x 11 in |
| Interior | Soft Foam |