Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for DeSantis The Nemesis Pocket Holster, Kahr P380, Kimber Micro 9mm, SIG P938, Beretta Pico, Kimber EVO SP, Ambidextrous, Nylon, Black, N38BJR8Z0
The DeSantis The Nemesis Pocket Holster, Kahr P380, Kimber Micro 9mm, SIG P938, Beretta Pico, Kimber EVO SP, Ambidextrous, Nylon, Black, N38BJR8Z0 Color: Black, Gun Make: Kahr Arms, Gun Model: Beretta Pico, Kahr Arms P380, Kimber EVO SP, Kimber Micro 9, Sig Sauer P938, Barrel Length: 2 - 4.5 in, Hand: Ambidextrous, Holster Type: Pocket Holster, Holster Material: Soft Polymer, Light/Laser Attachment: No, Holster Size: Full Size, Finish: Rubberized, Condition: New, Country of Origin: USA, Dimensions: 0.95 X 6.00 X 9.70 in, Fabric/Material: Soft Polymer, Fastener/Closure Type: Open Top, Height: 1.25 in, Holster Application: Concealment, Holster Finish: Plain, Length: 2.8 in, Package Type: Clam Pack/ Plastic, Retention Level: Level I. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts Up to 32% Off! Please also check out more options for DeSantis The Nemesis Pocket Holster.
Purchase your new DeSantis The Nemesis Pocket Holster, Kahr P380, Kimber Micro 9mm, SIG P938, Beretta Pico, Kimber EVO SP, Ambidextrous, Nylon, Black, N38BJR8Z0 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This will revolutionize pocket holsters. Never before has there been a material this viscous. This pocket holster will absolutely not move out of position in your front pocket. The inside is made of a slick pack cloth for a low friction draw and the core is just the right amount of foam to break up the outline of the gun.Image may not be representative of color or style.
Features of DeSantis The Nemesis Pocket Holster:
- Sticky surface keeps holster stationary in your pocket
- Slick interior for smooth draw
- Front pocket design
Package Contents:
- DeSantis The Nemesis Pocket Holster
Specifications for DeSantis The Nemesis Pocket Holster, Kahr P380, Kimber Micro 9mm, SIG P938, Beretta Pico, Kimber EVO SP, Ambidextrous, Nylon, Black, N38BJR8Z0
| Color | Black |
| Gun Make | Kahr Arms |
| Gun Model | Beretta Pico, Kahr Arms P380, Kimber EVO SP, Kimber Micro 9, Sig Sauer P938 |
| Barrel Length | 2 - 4.5 in |
| Hand | Ambidextrous |
| Holster Type | Pocket Holster |
| Holster Material | Soft Polymer |
| Light/Laser Attachment | No |
| Holster Size | Full Size |
| Finish | Rubberized |
| Condition | New |
| Application | Concealment |
| Country of Origin | USA |
| Dimensions | 0.95 X 6.00 X 9.70 in |
| Fabric/Material | Soft Polymer |
| Fastener/Closure Type | Open Top |
| Height | 1.25 in |
| Holster Finish | Plain |
| Length | 2.8 in |
| Package Type | Clam Pack/ Plastic |
| Retention Level | Level I |