Tap Tap to Zoom
The DRIFIRE FORTREX FR 1-Piece Flight Suit, NAVAIR, Tan, 48", Short, 20000213-KHP1-48S Mens Waist Size: 48 in, Chest/Body Size: 47 - 49 in, Color: Tan 499, Body Length: Short, Apparel Fit: Comfort, Length, Alpha: Short, Fabric/Material: 4.5 oz. DRIFIRE FORTREX, Fire Resistant: Yes, Age Group: Adults, Adjustability: Adjustable, Gender: Male, Compliance: NAVAIR Approved, Design/Pattern: 27-P Design, Uniform Type: Flight Suit, Condition: New, Pockets: Zippered Pockets, Inseam Size: 29 in, Apparel Application: Military, Moisture Wicking: Yes, Odor Control/Anti Bacterial: Yes. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices Up to 74% Off! Please also check out more options for DRIFIRE FORTREX FR 1-Piece 27P Flight Duty Uniform - NAVAIR - Men's.
Purchase your new DRIFIRE FORTREX FR 1-Piece Flight Suit, NAVAIR, Tan, 48", Short, 20000213-KHP1-48S from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
| Mens Waist Size | 48 in |
| Chest/Body Size | 47 - 49 in |
| Color | Tan 499 |
| Body Length | Short |
| Apparel Fit | Comfort |
| Length, Alpha | Short |
| Fabric/Material | 4.5 oz. DRIFIRE FORTREX |
| Fire Resistant | Yes |
| Age Group | Adults |
| Adjustability | Adjustable |
| Gender | Male |
| Compliance | NAVAIR Approved |
| Design/Pattern | 27-P Design |
| Uniform Type | Flight Suit |
| Condition | New |
| Pockets | Zippered Pockets |
| Inseam Size | 29 in |
| Application | Military |
| Moisture Wicking | Yes |
| Odor Control/Anti Bacterial | Yes |