Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Vortex Pro Series Rifle Scope Rings, 34mm, Medium, Black, 1.1in, 2.05oz, PR34-M
The Vortex Pro Series Rifle Scope Rings, 34mm, Medium, Black, 1.1in, 2.05oz, PR34-M Finish: Matte, Base/Mount Type: Riflescope Ring, Ring Height: Medium - 1.1 in, Tube Diameter: 34 mm, Gun Model: Universal, Ring Quantity: Pair, Quantity: 2, Ring Type: Ring Set, Fabric/Material: 7075 T6 Aluminum, Condition: New, Weight: 2.05 oz, Color: Black, Mount Type: Picatinny, Country of Origin: USA. is here at OpticsPlanet with great deals ! Please also check out more options for Vortex Pro Series Rifle Scope Rings.
Purchase your new Vortex Pro Series Rifle Scope Rings, 34mm, Medium, Black, 1.1in, 2.05oz, PR34-M from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The finishing touch for your rifle and optic combination, Pro Riflescope Rings combine rock-solid reliability and strength with high quality machining to ensure accuracy and consistency. Streamlined, lightweight, and durable, these rings use four T-25 Torx-style socket cap screws for secure mounting.
Features:
Will work with Weaver and Picatinny mounts
Type 2 Low-Glare Matte Black Anodized
Laser Engraved Torque Specifications
Integrated Recoil Lug
Included Accessories:
2 Pro Riflescope Rings
2 Additional T-25 Screws
T-25 Torx Wrench
Features of Vortex Pro Series Rifle Scope Rings:
- Type 2 Low-Glare Matte Black Anodized
- Laser Engraved Torque Specifications
- Integrated Recoil Lug
Package Contents:
- Vortex Pro Series Rifle Scope Rings
- 2 Pro Riflescope Rings
- 2 Additional T-25 Screws
- T-25 Torx Wrench
Specifications for Vortex Pro Series Rifle Scope Rings, 34mm, Medium, Black, 1.1in, 2.05oz, PR34-M
| Finish | Matte |
| Base/Mount Type | Riflescope Ring |
| Ring Height | Medium - 1.1 in |
| Tube Diameter | 34 mm |
| Gun Model | Universal |
| Ring Quantity | Pair |
| Quantity | 2 |
| Ring Type | Ring Set |
| Fabric/Material | 7075 T6 Aluminum |
| Condition | New |
| Weight | 2.05 oz |
| Color | Black |
| Mount Type | Picatinny |
| Country of Origin | USA |