Tap Tap to Zoom
Product Info for Vortex 1-inch Rifle Scope Rings, High, Picatinny/Weaver, Set of 2, Black, 1.22in, 1.19oz, RING-H
The Vortex 1-inch Rifle Scope Rings, High, Picatinny/Weaver, Set of 2, Black, 1.22in, 1.19oz, RING-H Finish: Matte, Ring Height: High - 1.22 in, Tube Diameter: 1 in, Gun Model: Universal, Ring Quantity: Pair, Quantity: 2, Ring Type: Ring Set, Fabric/Material: 6061-T6 Aluminum, Condition: New, Weight: 1.19 oz, Color: Black, Mount Type: Weaver, Attachment Type: Picatinny, Weaver, Height: 1.22 in. is here at OpticsPlanet with great discounts ! Please also check out more options for Vortex Hunter Rifle Scope Rings.
Purchase your new Vortex 1-inch Rifle Scope Rings, High, Picatinny/Weaver, Set of 2, Black, 1.22in, 1.19oz, RING-H from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Mounting to a Picatinny or Weaver type rail, the standard 2-screw Hunter rings are a nice match for general hunting setups. Made from aircraft-grade 6061-T6 aluminum for optimum strength. Available in three heights for 1 inch tubes. We do not recommend the Hunter Rings for use on heavy recoiling rifles.
Features/Specifications:
TORQUE SPECS
Base Clamp Screws 25-30 in/lbs
Ring Screws 15 in/lbs
Center Scope Height 1.22 inches (31.0 mm)
Weight (per ring) 34 grams (1.19 oz)
Mount Compatibility Picatinny and Weaver
Included Accessories:
Included in the Box: 2 Hunter 1-Inch Rings
Package Contents:
- Vortex Hunter Rifle Scope Rings
Specifications for Vortex 1-inch Rifle Scope Rings, High, Picatinny/Weaver, Set of 2, Black, 1.22in, 1.19oz, RING-H
| Finish | Matte |
| Ring Height | High - 1.22 in |
| Tube Diameter | 1 in |
| Gun Model | Universal |
| Ring Quantity | Pair |
| Quantity | 2 |
| Ring Type | Ring Set |
| Fabric/Material | 6061-T6 Aluminum |
| Condition | New |
| Weight | 1.19 oz |
| Color | Black |
| Mount Type | Weaver |
| Attachment Type | Picatinny, Weaver |
| Height | 1.22 in |
