Tap Tap to Zoom
Product Info for Vortex Razor HD 22-48x65 Spotting Scope, Angled, 65mm, Mid-Size, Green, 14.8in, 56.8oz, RS-65A
The Vortex Razor HD 22-48x65 Spotting Scope, Angled, 65mm, Mid-Size, Green, 14.8in, 56.8oz, RS-65A Color: Green, Magnification: 22 - 48 x, Objective Lens Diameter: 65 mm, Eye Relief: 16.7 - 17 mm, Field of View, Linear: 84 - 138 ft at 1000 yds, Field of View, Angle: 1.6 - 2.7 degrees, Optical Coating: XR Plus Fully Multi-Coated, Twilight Factor: 37.8 - 55.9, ED Glass: Yes, Scope Body Type: Angled, Minimum Focus Distance: 26.2 ft, Lens Material: Glass, Zoom: No, Close Focus: 26.2 ft, Weather Resistance: Fog Resistant, Water Resistance Level: Waterproof, Length: 14.8 in, Weight: 56.8 oz, Finish: ArmorTek, Condition: New, Eyecups Types: Twist-Up, Magnification Type: Variable. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts ! Please also check out more options for Vortex Razor HD 22-48x65 Spotting Scope.
Purchase your new Vortex Razor HD 22-48x65 Spotting Scope, Angled, 65mm, Mid-Size, Green, 14.8in, 56.8oz, RS-65A from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Setting the standard in high end optical technologies, precision craftsmanship and ultra sleek functionality, the Razor HD is one of the finest spotting scopes on the market. Advanced optical elements eliminate aberrations for distortion free, flat field images with unmatched edge to edge sharpness, as well as remarkable clarity, resolution and color accuracy. Hunters, shooters and observation enthusiasts who need a premium spotter that performs at the highest level have found their match with the Razor HD series. One look and you'll know. Note Custom Fitted Neoprene Case Included.
Features:
HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
XR Plus Lens Coatings. Ultimate anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide maximum light transmission for peak clarity and the pinnacle of low-light performance.
APO System. Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
Plasma Tech. Cutting-edge application process provides unparalleled coating durability and performance.
Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip and durable external protection.
Argon-Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
Shockproof. Designed to withstand the highest levels of impact.
Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Included Accessories:
Eyepiece cap
Objective lens cover
Custom fitted neoprene case
Features of Vortex Razor HD 22-48x65 Spotting Scope
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- XR Plus Lens Coatings. Ultimate anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide maximum light transmission for peak clarity and the pinnacle of low-light performance.
- APO System. Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- Plasma Tech. Cutting-edge application process provides unparalleled coating durability and performance.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip and durable external protection.
- Argon-Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of impact.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Package Contents:
- Vortex Razor HD 22-48x65 Spotting Scope
- Eyepiece cap
- Objective lens cover
- Custom fitted neoprene case
Specifications for Vortex Razor HD 22-48x65 Spotting Scope, Angled, 65mm, Mid-Size, Green, 14.8in, 56.8oz, RS-65A
| Color | Green |
| Magnification | 22 - 48 x |
| Objective Lens Diameter | 65 mm |
| Eye Relief | 16.7 - 17 mm |
| Field of View, Linear | 84 - 138 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle | 1.6 - 2.7 degrees |
| Optical Coating | XR Plus Fully Multi-Coated |
| Twilight Factor | 37.8 - 55.9 |
| ED Glass | Yes |
| Scope Body Type | Angled |
| Minimum Focus Distance | 26.2 ft |
| Lens Material | Glass |
| Zoom | No |
| Close Focus | 26.2 ft |
| Weather Resistance | Fog Resistant |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Length | 14.8 in |
| Weight | 56.8 oz |
| Finish | ArmorTek |
| Condition | New |
| Eyecups Types | Twist-Up |
| Magnification Type | Variable |
