Tap Tap to Zoom
Product Info for SightMark 5-30x56mm Presidio LR2 Riflescope, 30mm, First Focal Plane, Red Illuminated Reticle, Black, SM13142LR2
The SightMark 5-30x56mm Presidio LR2 Riflescope, 30mm, First Focal Plane, Red Illuminated Reticle, Black, SM13142LR2 Objective Lens Diameter: 50 mm, Magnification: 5 - 30 x, Reticle: LR2, Tube Diameter: 1.18 in, Reticle Focal Plane: First Focal Plane (FFP), Illumination Color: Red, Finish: Matte, Field of View, Linear: 22 - 3.7 ft at 100 yds, Eye Relief: 3.7 in, Diopter Adjustment Range: -2 - 2 dpt, Color: Black, Weight: 33 oz, Adjustment Click Value: 0.1 Mil Rad, Length: 15.67 in, Adjustment Type: Mil Rad, Parallax: 20 yds to infinity, Battery Type: CR2032, Width: 3.79 in, Fabric/Material: Aluminum, Height: 3.02 in, Lens Material: Glass, Optical Coating: Fully Multi-Coated, Brightness Settings: 6, Battery Life: 150 - 500 hours, Operating Temperature: -20 - 160 Fahrenheit, Water Resistance Level: IP67, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Battery Quantity: 1, Package Type: Box, Condition: New, W/E Travel at 100 Yds: 26 MRAD, Attachment Type: Riflescope Ring, Lens Finish: Fully Multi-Coated, Range of Detection: 1000 yds. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts 17% Off! Please also check out more options for SightMark 5-30x56mm Presidio LR2 Riflescope 30mm, First Focal Plane (FFP).
Purchase your new SightMark 5-30x56mm Presidio LR2 Riflescope, 30mm, First Focal Plane, Red Illuminated Reticle, Black, SM13142LR2 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Sightmark's elite Presidio riflescopes are excellent optics for shooters of any skill level, whether you're engaging in 3-Gun competition, plinking at the range or hunting. Presidios utilize fully multi-coated optics and etched glass, red reticles to illuminate your target with speed and precision. Composed of a matte black, 30mm aircraft-grade aluminum tube, Presidios use CR2032 batteries to provide 150+ hours of life, maximizing the time you spend at the range or in the bush. Durable as they come, Presidios are IP67 waterproof, dustproof, and shockproof for drops up to 3ft. When you need a durable, top-quality riflescope for your hunting needs, Presidios will be there to help you Make Your Mark.
Features of SightMark 5-30x56mm Presidio LR2 Riflescope 30mm, First Focal Plane (FFP)
- Scratch resistant lens coating
- 6:1 zoom ratio
- 5-30x Magnification
- Exposed, low-profile locking turrets
- Zero-stop elevation dial
- Fully multi-coated optics
- First focal plane reticle
- Hard, anodized finish
- Red illuminated reticle
- Single-piece 30mm tube
- Shockproof with Aircraft-grade Aluminum
- IP67-Rated dustproof and waterproof
Package Contents:
- SightMark 5-30x56mm Presidio LR2 Riflescope 30mm, First Focal Plane (FFP)
- AR Riser Fixed Mount
- Flip-up lens covers
- Throw lever attachment
- Batteries Used: CR2032
Specifications for SightMark 5-30x56mm Presidio LR2 Riflescope, 30mm, First Focal Plane, Red Illuminated Reticle, Black, SM13142LR2
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Magnification | 5 - 30 x |
| Reticle | LR2 |
| Tube Diameter | 1.18 in |
| Reticle Focal Plane | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color | Red |
| Finish | Matte |
| Field of View, Linear | 22 - 3.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief | 3.7 in |
| Diopter Adjustment Range | -2 - 2 dpt |
| Color | Black |
| Weight | 33 oz |
| Adjustment Click Value | 0.1 Mil Rad |
| Length | 15.67 in |
| Adjustment Type | Mil Rad |
| Parallax | 20 yds to infinity |
| Battery Type | CR2032 |
| Width | 3.79 in |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Height | 3.02 in |
| Lens Material | Glass |
| Optical Coating | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings | 6 |
| Battery Life | 150 - 500 hours |
| Operating Temperature | -20 - 160 Fahrenheit |
| Water Resistance Level | IP67 |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Battery Quantity | 1 |
| Package Type | Box |
| Condition | New |
| W/E Travel at 100 Yds | 26 MRAD |
| Attachment Type | Riflescope Ring |
| Lens Finish | Fully Multi-Coated |
| Range of Detection | 1000 yds |