Tap Tap to Zoom
Product Info for Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed, Reflex Red Dot Sight, 1X24mm, 3 MOA Red Dot, Black, SORX1330
The Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed, Reflex Red Dot Sight, 1X24mm, 3 MOA Red Dot, Black, SORX1330 Color: Black, Fabric/Material: CNC Machined 7075 Aluminum, Magnification: 1 x, Objective Lens Diameter: 24 mm, Reticle: 3 MOA Dot, Illumination Type: LED, Illumination Color: Green, Red, Brightness Settings: 15, Eye Relief: Unlimited, Adjustment Type: MOA, Adjustment Click Value: 1 MOA, Red Dot Emitter Type: Enclosed, Battery Type: CR1632, Battery Quantity: 1, Battery Life: 20000 hours, Weather Resistance: Dustproof, Waterproof, Water Resistance Level: IPX-7, Shockproof: Yes, Fogproof: Yes, Length: 1.83 in, Width: 1.23 in, Height: 0.94 in, Weight: 1.2 oz, Condition: New, Magnification Type: Fixed, Red Dot Sights-Footprint: Deltapoint Pro, Lens Type: Aspherical. is here at OpticsPlanet with competitive prices Up to 19% Off! Please also check out more options for SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Enclosed Reflex Red Dot Sight.
Purchase your new Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed, Reflex Red Dot Sight, 1X24mm, 3 MOA Red Dot, Black, SORX1330 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Features of SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Enclosed Reflex Red Dot Sight
- Inspired by MIL-SPEC ROMEO-M17
- Rugged 7075 aluminum housing with a fully enclosed and sealed optical system.
- Patent-Pending Beyllium Copper Flexure Arm.
- Distortion free aspherical lens.
- MOTAC (Motion Activated Illumination)
- Avialble Reticles: 3 MOA Red Dot, 6 MOA Red Dot or Circle Dot.
- Low deck height for standard-height iron sight co-witness.
- 20,000 hour battery life with side load battery.
- 15 illumination settings including 3 night vision.
Package Contents:
- SIG SAUER Romeo-X Pro 1x24mm Enclosed Reflex Red Dot Sight
Specifications for Sig Sauer ROMEO-X PRO Enclosed, Reflex Red Dot Sight, 1X24mm, 3 MOA Red Dot, Black, SORX1330
| Color | Black |
| Fabric/Material | CNC Machined 7075 Aluminum |
| Magnification | 1 x |
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Reticle | 3 MOA Dot |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Green, Red |
| Brightness Settings | 15 |
| Eye Relief | Unlimited |
| Adjustment Type | MOA |
| Adjustment Click Value | 1 MOA |
| Emitter Type | Enclosed |
| Battery Type | CR1632 |
| Battery Quantity | 1 |
| Battery Life | 20000 hours |
| Weather Resistance | Dustproof, Waterproof |
| Water Resistance Level | IPX-7 |
| Shockproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Length | 1.83 in |
| Width | 1.23 in |
| Height | 0.94 in |
| Weight | 1.2 oz |
| Condition | New |
| Magnification Type | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint | Deltapoint Pro |
| Lens Type | Aspherical |