Tap Tap to Zoom
Because leather is a pliable material, most leather holsters will not fit a firearm without being broken in. Luckily, we have created a how-to guide, complete with a video demonstration, to help you break in your holster and get the secure fit you expect!
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Galco Stow-N-Go Inside the Waistband, Smith / Wesson M/P 3.6in 9/.40, Right, Black, STO474RB
The Galco Stow-N-Go Inside the Waistband, Smith / Wesson M/P 3.6in 9/.40, Right, Black, STO474RB Color: Black, Gun Make: Walther, Gun Model: ZEV Technologies OZ9 Compact, Barrel Length: 5 in, Holster Material: Premium Center Cut Steerhide, Hand: Right, Holster Type: Inside the Waistband Holster, Light/Laser Attachment: No, Quantity: 1, Accessory Attachment System: Belt Clip, Finish: Matte, Belt Loop/Snap Width: 1.75 in, Condition: New, Fastener/Closure Type: Open Top, # of Mag Pouch Compartments: 1, Age Group: Adults, Attachment Type: Belt Clip/Hook, Belt Width: 1.75 in, Cant: Near-neutral, Country of Origin: USA, Fabric/Material: Premium Center Cut Steerhide, Gender: Unisex, Gun Type: Pistol, Holster Application: Concealment. is here at OpticsPlanet with unbelievable prices and discounts ! Please also check out more options for Galco Stow-N-Go Inside the Waistband Holster, Black.
Purchase your new Galco Stow-N-Go Inside the Waistband, Smith / Wesson M/P 3.6in 9/.40, Right, Black, STO474RB from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Part of Galco's Concealed Carry Lite line, the Stow-N-Go concealed carry holster merges Galcos historic quality, comfort, and high performance with extreme affordability as an option for daily CCW needs.
With an open top for a fast draw and a reinforced mouth to aid returning to the holster, the Stow-N-Go is a clear contender when searching for a comfortable IWB holster. The vertical orientation gives the option of strong side or appendix carry to meet the needs of a broad range of gun carriers.
Constructed of durable and comfortable Premium Center Cut Steerhide, the Stow-N-Go fits belts up to 1 3/4in.
Made for a wide range of semiautomatic pistols and double-action revolvers, the Stow-N-Go line of concealed carry holsters is also available in right or left hand designs in natural tan and black.
Features:
Premium Center Cut Steerhide
Metal-reinforced mouth
Neutral cant
Modern injection-molded polymer belt clip
Fits belts up 1 3/4in
Features of Galco Stow-N-Go Inside the Waistband Holster
- Premium Center Cut Steerhide
- Metal-reinforced mouth
- Neutral cant
- Modern injection-molded polymer belt clip
- Fits belts up 1 3/4in
Package Contents:
- Galco Stow-N-Go Inside the Waistband Holster
Specifications for Galco Stow-N-Go Inside the Waistband, Smith / Wesson M/P 3.6in 9/.40, Right, Black, STO474RB
| Color | Black |
| Gun Make | Walther |
| Gun Model | ZEV Technologies OZ9 Compact |
| Barrel Length | 5 in |
| Holster Material | Premium Center Cut Steerhide |
| Hand | Right |
| Holster Type | Inside the Waistband Holster |
| Light/Laser Attachment | No |
| Quantity | 1 |
| Accessory Attachment System | Belt Clip |
| Finish | Matte |
| Belt Loop/Snap Width | 1.75 in |
| Condition | New |
| Fastener/Closure Type | Open Top |
| # of Mag Pouch Compartments | 1 |
| Age Group | Adults |
| Application | Concealment |
| Attachment Type | Belt Clip/Hook |
| Belt Width | 1.75 in |
| Cant | Near-neutral |
| Country of Origin | USA |
| Fabric/Material | Premium Center Cut Steerhide |
| Gender | Unisex |
| Gun Type | Pistol |