Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Galco Stow-n-Go Inside The Pant Leather Holster, Springfield Armory XD-S 3.3in, Right Hand, Premium Center Cut Steerhide, Natural, STO662
The Galco Stow-n-Go Inside The Pant Leather Holster, Springfield Armory XD-S 3.3in, Right Hand, Premium Center Cut Steerhide, Natural, STO662 Color: Natural, Gun Make: Glock, Springfield Armory, Gun Model: Springfield Armory XD-S 3.3in, Barrel Length: 3.3 in, Holster Material: Premium Center Cut Steerhide, Hand: Right, Holster Type: Inside the Waistband Holster, Light/Laser Attachment: No, Quantity: 1, Accessory Attachment System: Belt Clip, Finish: Matte, Belt Loop/Snap Width: 1.75 in, Condition: New, Fastener/Closure Type: Clip, # of Mag Pouch Compartments: 1, Age Group: Adults, Attachment Type: Belt Clip/Hook, Belt Width: 1.75 in, Cant: Near-neutral, Country of Origin: USA, Fabric/Material: Leather, Gender: Unisex, Gun Type: Pistol, Holster Application: Concealment. is here at OpticsPlanet with great deals ! Please also check out more options for Galco Stow-N-Go Inside the Waistband Holster, Natural.
Purchase your new Galco Stow-n-Go Inside The Pant Leather Holster, Springfield Armory XD-S 3.3in, Right Hand, Premium Center Cut Steerhide, Natural, STO662 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Stow-N-Go Inside The Waistband Holster
Part of Galco's Concealed Carry Lite line, the Stow-N-Go concealed carry holster merges Galcos historic quality, comfort, and high performance with extreme affordability as an option for daily CCW needs.
Combining a fast draw with a smooth and easy return to holster, thanks to the reinforced mouth, this holster is a clear contender when searching for a comfortable IWB holster. The Stow-N-Gos vertical orientation gives the option of strong side carry, crossdraw, or appendix carry versatility to meet the needs of a broad range of gun carriers.
Constructed of durable and comfortable Premium Center Cut Steerhide, the Stow-N-Go fits belts up to 1 3/4.
Made for a wide range of semiautomatic pistols and double-action revolvers, the Stow-N-Go line of concealed carry holsters is also available in right or left hand designs in natural tan and black. Premium Center Cut Steerhide
Metal-reinforced mouth for easy holstering
Neutral cant
Modern injection-molded nylon J-clip
Fits belts up 1 3/4"
Features of Galco Stow-N-Go Inside the Waistband Holster
- Premium Center Cut Steerhide
- Metal-reinforced mouth
- Neutral cant
- Modern injection-molded polymer belt clip
- Fits belts up 1 3/4in
Package Contents:
- Galco Stow-N-Go Inside the Waistband Holster
Specifications for Galco Stow-n-Go Inside The Pant Leather Holster, Springfield Armory XD-S 3.3in, Right Hand, Premium Center Cut Steerhide, Natural, STO662
| Color | Natural |
| Gun Make | Glock, Springfield Armory |
| Gun Model | Springfield Armory XD-S 3.3in |
| Barrel Length | 3.3 in |
| Holster Material | Premium Center Cut Steerhide |
| Hand | Right |
| Holster Type | Inside the Waistband Holster |
| Light/Laser Attachment | No |
| Quantity | 1 |
| Accessory Attachment System | Belt Clip |
| Finish | Matte |
| Belt Loop/Snap Width | 1.75 in |
| Condition | New |
| Fastener/Closure Type | Clip |
| # of Mag Pouch Compartments | 1 |
| Age Group | Adults |
| Application | Concealment |
| Attachment Type | Belt Clip/Hook |
| Belt Width | 1.75 in |
| Cant | Near-neutral |
| Country of Origin | USA |
| Fabric/Material | Leather |
| Gender | Unisex |
| Gun Type | Pistol |