Tap Tap to Zoom
Because leather is a pliable material, most leather holsters will not fit a firearm without being broken in. Luckily, we have created a how-to guide, complete with a video demonstration, to help you break in your holster and get the secure fit you expect!
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Galco Stow-N-Go Inside The Pant Leather Holster, Viridian w/ECR,SW MP Shield,Right Hand, Black STO676B
The Galco Stow-N-Go Inside The Pant Leather Holster, Viridian w/ECR,SW MP Shield,Right Hand, Black STO676B Color: Black, Gun Make: Smith & Wesson, Gun Model: Smith & Wesson M&P Shield, Barrel Length: 5 in, Holster Material: Premium Center Cut Steerhide, Hand: Right, Holster Type: Inside the Waistband Holster, Light/Laser Attachment: No, Quantity: 1, Accessory Attachment System: Belt Clip, Finish: Matte, Belt Loop/Snap Width: 1.75 in, Condition: New, Fastener/Closure Type: Clip, # of Mag Pouch Compartments: 1, Age Group: Adults, Attachment Type: Belt Clip/Hook, Belt Width: 1.75 in, Cant: Near-neutral, Country of Origin: USA, Fabric/Material: Leather, Gender: Unisex, Gun Type: Pistol, Holster Application: Concealment. is here at OpticsPlanet with competitive prices ! Please also check out more options for Galco Stow-N-Go Inside the Waistband Holster, Black.
Purchase your new Galco Stow-N-Go Inside The Pant Leather Holster, Viridian w/ECR,SW MP Shield,Right Hand, Black STO676B from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Fits guns with Viridian Reactor lasers, using Viridian's patented ECR technology.
Part of Galco's Concealed Carry Lite line of holsters, the Stow-N-Go offers an exceptional combination of high performance, comfort and affordability.
The Stow-N-Go's open top allows a very fast draw, while the reinforced mouth allows a smooth and easy return to the holster. A sturdy, modern injection-molded nylon J-clip secures the holster onto the belt.
The Stow-N-Go inside the pants holster carries the handgun in a vertical orientation, with no cant or angle. It can be used strong side, crossdraw, or in front of the hip (appendix carry). Constructed of comfortable premium Center Cut Steerhide, the Stow-N-Go fits belts up to 1 3/4".
Made for semiautomatic pistols, the Stow-N-Go is available in right and left hand designs in natural finish. Fits guns with Viridian Reactor lasers with patented ECR technology
Premium Center Cut steerhide
Neutral cant
Modern injection-molded nylon J-clip
Fits belts up to 1 3/4"
Features of Galco Stow-N-Go Inside the Waistband Holster
- Premium Center Cut Steerhide
- Metal-reinforced mouth
- Neutral cant
- Modern injection-molded polymer belt clip
- Fits belts up 1 3/4in
Package Contents:
- Galco Stow-N-Go Inside the Waistband Holster
Specifications for Galco Stow-N-Go Inside The Pant Leather Holster, Viridian w/ECR,SW MP Shield,Right Hand, Black STO676B
| Color | Black |
| Gun Make | Smith & Wesson |
| Gun Model | Smith & Wesson M&P Shield |
| Barrel Length | 5 in |
| Holster Material | Premium Center Cut Steerhide |
| Hand | Right |
| Holster Type | Inside the Waistband Holster |
| Light/Laser Attachment | No |
| Quantity | 1 |
| Accessory Attachment System | Belt Clip |
| Finish | Matte |
| Belt Loop/Snap Width | 1.75 in |
| Condition | New |
| Fastener/Closure Type | Clip |
| # of Mag Pouch Compartments | 1 |
| Age Group | Adults |
| Application | Concealment |
| Attachment Type | Belt Clip/Hook |
| Belt Width | 1.75 in |
| Cant | Near-neutral |
| Country of Origin | USA |
| Fabric/Material | Leather |
| Gender | Unisex |
| Gun Type | Pistol |