Tap Tap to Zoom
Product Info for ATN ThOR 6 Elite 3.5-28x35mm Thermal Rifle Scope, 50 Hz, 384x288, Black, TIWST6335A
The ATN ThOR 6 Elite 3.5-28x35mm Thermal Rifle Scope, 50 Hz, 384x288, Black, TIWST6335A Color: Black, Magnification: 3.5 - 28 x, Objective Lens Diameter: 35 mm, Sensor Resolution: 384x288 pixels, Display Resolution: 1920x1080 pixels, Refresh Rate: 50 Hz, Eye Relief: 50 mm, Field of View, Angle: 7.53 - 5.65 degrees, Diopter Adjustment Range: -5 - 5 dpt, Range of Detection: 2750 m, Battery Type: Lithium Ion, Battery Life: 9 hours, Operating Temperature: -22 - 131 Fahrenheit, Water Resistance Level: IP67, Length: 16.93 in, Width: 3.35 in, Height: 2.83 in, Weight: 1.83 lb, Fabric/Material: Magnesium Alloy, Included Accessories: Standard, Package Type: Box, Noise Equivalent Temperature Difference: 15 mK NETD. is here at OpticsPlanet with great discounts Up to $270.00 Off! Please also check out more options for ATN ThOR 6 Elite 3.5-28x35mm 384x288px Thermal Rifle Scope.
Purchase your new ATN ThOR 6 Elite 3.5-28x35mm Thermal Rifle Scope, 50 Hz, 384x288, Black, TIWST6335A from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Step into a new era of performance with the ATN ThOR 6, the most powerful thermal riflescope we have ever built. At its core is our all-new 6th Generation Thermal Engine, designed from the ground up to deliver unmatched image quality, sensitivity, and speed. It features ?15 mK NETD ultra-sensitive sensors, a 12 ?m pixel pitch, and a smooth 50 Hz refresh rate for extraordinary clarity and real-time tracking. Every detail, from faint heat signatures to subtle motion, appears sharper even in fog, humidity, or low-contrast environments.
Engineered for every mission. Hunters can spot game concealed in brush or darkness, while law-enforcement and security professionals benefit from fast, reliable target identification against complex heat backgrounds. For perimeter or facility monitoring, ThOR 6 delivers unmatched visibility in any light or weather.
The large 0.49 in 1920x1080 OLED display provides crisp, smooth visuals that reduce eye fatigue during long sessions. Whether scanning treelines or open fields, youll see more detail with less strain.
Powered by ATN SharpIR, our proprietary AI imaging technology, the ThOR 6 automatically sharpens edges, enhances contrast, and separates targets from background in real time. This delivers faster, more confident decisions without manual adjustment and provides a clear advantage in dynamic environments.
With industry-leading ?15 mK NETD thermal sensitivity, every ThOR 6 delivers ultra-clear detection, superior contrast, and precision imaging even in challenging weather and low-contrast conditions.
Rugged, weatherproof, and built for all-day use, the ThOR 6 is ready for any mission, field or tactical, day or night, season after season.
When the hunt demands everything, ThOR 6 stands undefeated.
Features:
High transmission germanium lens for maximum light throughput and enhanced image clarity
Traditional scope-like zoom control for a familiar, natural shooting experience
Easy-access focus knob for fast adjustments in the field
Large 0.49 in OLED display for clear, immersive viewing
Dual power management system with internal and replaceable rechargeable batteries for all-day performance
Integrated Laser Rangefinder with Ballistic Calculator on LRF models for confident distance estimation and accuracy
Picture-in-Picture for pinpoint precision at long range
Zeroing Freeze for fast scope calibration
Multiple color palettes and Reticle Transparency Control
Hot Point Tracking to maintain focus on the heat source
Video and audio recording with Recoil Activated Video (RAV)
Built-in internal gallery to review captured content directly on the device
Wi-Fi Hotspot for instant sharing and streaming
Rugged magnesium housing designed for strength, heat dissipation, and durability
Included Accessories:
2 x 18650 Battery
Lens Cloth
USB Type-C Cable
Quick Start Guide
Battery Charger
Carrying Bag
Heated Target for Zeroing
Features of ATN ThOR 6 Elite 3.5-28x35mm 384x288px Thermal Rifle Scope
- High transmission germanium lens for maximum light throughput and enhanced image clarity
- Traditional scope-like zoom control for a familiar, natural shooting experience
- Easy-access focus knob for fast adjustments in the field
- Large 0.49 in OLED display for clear, immersive viewing
- Dual power management system with internal and replaceable rechargeable batteries for all-day performance
- Integrated Laser Rangefinder with Ballistic Calculator on LRF models for confident distance estimation and accuracy
- Picture-in-Picture for pinpoint precision at long range
- Zeroing Freeze for fast scope calibration
- Multiple color palettes and Reticle Transparency Control
- Hot Point Tracking to maintain focus on the heat source
- Video and audio recording with Recoil Activated Video (RAV)
- Built-in internal gallery to review captured content directly on the device
- Wi-Fi Hotspot for instant sharing and streaming
- Rugged magnesium housing designed for strength, heat dissipation, and durability
Package Contents:
- ATN ThOR 6 Elite 3.5-28x35mm 384x288px Thermal Rifle Scope
- 2 x 18650 Battery
- Lens Cloth
- USB Type-C Cable
- Quick Start Guide
- Battery Charger
- Carrying Bag
- Heated Target for Zeroing
Specifications for ATN ThOR 6 Elite 3.5-28x35mm Thermal Rifle Scope, 50 Hz, 384x288, Black, TIWST6335A
| Color | Black |
| Magnification | 3.5 - 28 x |
| Objective Lens Diameter | 35 mm |
| Sensor Resolution | 384x288 pixels |
| Display Resolution | 1920x1080 pixels |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Eye Relief | 50 mm |
| Field of View, Angle | 7.53 - 5.65 degrees |
| Diopter Adjustment Range | -5 - 5 dpt |
| Range of Detection | 2750 m |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 9 hours |
| Operating Temperature | -22 - 131 Fahrenheit |
| Water Resistance Level | IP67 |
| Length | 16.93 in |
| Width | 3.35 in |
| Height | 2.83 in |
| Weight | 1.83 lb |
| Fabric/Material | Magnesium Alloy |
| Included Accessories | Standard |
| Package Type | Box |
| Noise Equivalent Temperature Difference | 15 mK NETD |