Tap Tap to Zoom
Product Info for EOTech Vudu Rifle Scope, 5-25x50mm, 34mm Tube, First Focal Plane, MD3 Reticle, Hard Anodized, Black, VDU5-25FFMD3
The EOTech Vudu Rifle Scope, 5-25x50mm, 34mm Tube, First Focal Plane, MD3 Reticle, Hard Anodized, Black, VDU5-25FFMD3 Objective Lens Diameter: 50 mm, Magnification: 5 - 25 x, Reticle: MD3, Tube Diameter: 34 mm, Reticle Focal Plane: First Focal Plane (FFP), Exit Pupil: 2.1 - 5.5 mm, Illumination Color: Red, Finish: Hard Anodized, Field of View, Linear: 4.7 - 23.3 ft at 100 yds, Field of View, Angle: 0.88 - 4.45 degrees, Eye Relief: 92 - 94 mm, Diopter Adjustment Range: -2 - 2 dpt, Color: Flat Black, Weight: 29.5 oz, Adjustment Click Value: 0.1 Mil Rad, Length: 11.2 in, Adjustment Type: Mil Rad, Parallax: 45 m to Infinity, Illumination Type: LED, Battery Type: CR2032, Stand Alone Lithium, Height: 11.2 in, Lens Material: XC High-Density Glass, Optical Coating: XC High-Density Glass, Battery Life: approx 2 hrs at auto shut-off, approx 500 hrs at room temp, Water Resistance Level: Waterproof, Water Resistant Mark: 1 m, Package Type: Box, Magnification Type: Variable, Condition: New. is here at OpticsPlanet with fantastic discounts Up to $130.00 Off! Please also check out more options for EOTech Vudu 5-25x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane.
Purchase your new EOTech Vudu Rifle Scope, 5-25x50mm, 34mm Tube, First Focal Plane, MD3 Reticle, Hard Anodized, Black, VDU5-25FFMD3 from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Vudu 5-25X50 is ideal for short platform rifles. At approximately 11.2 inches in length, the 5-25X is one of the shortest first focal plane rifle scopes on the market. The elevation turret includes a push/pull locking system and EOTECHs EZ Chek Zero Stop. One unique advantage of the short design is that it provides the ability to attach either a clip-on night vision or thermal device in front of the scope.
Features:
Aircraft-grade aluminum, single-piece construction with anodized finish for extreme durability.
Laser-etched adjustment indicators and push-button illumination controls for tracking east.
Water-resistant, fog-resistant, shock-resistant with single construction eyepiece.
Nitrogen gas purging prevents internal fogging over the operating temperature range.
The rugged design prevents damage from heavy recoil and rough handling.
The single-piece tube and o-ring seals prevents moisture and dust from entering the scope even in the harshest environments.
XC high-density, low dispersion glass with anti reflective coated lenses provides efficient light transmission and unmatched edge-to-edge clarity.
Water-resistant, fog-resistant, shock-resistant with single construction eyepiece.
Included Accessories:
Vudu 5-25X50 Rifle Scope
Operator Manual
Reticle Manual
Throw Lever
Sunshade
Lens Cleaning Cloth
Battery
Zero Stop Wrench
Features of EOTech Vudu 5-25x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- Aircraft-grade aluminum, single-piece construction with anodized finish for extreme durability.
- Laser-etched adjustment indicators and push-button illumination controls for tracking east.
- Water-resistant, fog-resistant, shock-resistant with single construction eyepiece.
- Nitrogen gas purging prevents internal fogging over the operating temperature range.
- The rugged design prevents damage from heavy recoil and rough handling.
- The single-piece tube and o-ring seals prevents moisture and dust from entering the scope even in the harshest environments.
- XC high-density, low dispersion glass with anti reflective coated lenses provides efficient light transmission and unmatched edge-to-edge clarity.
- Water-resistant, fog-resistant, shock-resistant with single construction eyepiece.
Package Contents:
- EOTech Vudu 5-25x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- Operator Manual
- Reticle Manual
- Throw Lever
- Sunshade
- Lens Cleaning Cloth
- Battery
- Zero Stop Wrench
Specifications for EOTech Vudu Rifle Scope, 5-25x50mm, 34mm Tube, First Focal Plane, MD3 Reticle, Hard Anodized, Black, VDU5-25FFMD3
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Magnification | 5 - 25 x |
| Reticle | MD3 |
| Tube Diameter | 34 mm |
| Reticle Focal Plane | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil | 2.1 - 5.5 mm |
| Illumination Color | Red |
| Finish | Hard Anodized |
| Field of View, Linear | 4.7 - 23.3 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle | 0.88 - 4.45 degrees |
| Eye Relief | 92 - 94 mm |
| Diopter Adjustment Range | -2 - 2 dpt |
| Color | Flat Black |
| Weight | 29.5 oz |
| Adjustment Click Value | 0.1 Mil Rad |
| Length | 11.2 in |
| Adjustment Type | Mil Rad |
| Parallax | 45 m to Infinity |
| Illumination Type | LED |
| Battery Type | CR2032, Stand Alone Lithium |
| Height | 11.2 in |
| Lens Material | XC High-Density Glass |
| Optical Coating | XC High-Density Glass |
| Battery Life | approx 2 hrs at auto shut-off, approx 500 hrs at room temp |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Water Resistant Mark | 1 m |
| Package Type | Box |
| Magnification Type | Variable |
| Condition | New |
Buy Together & Save Even More!
-
EOTech Vudu Rifle Scope, 5-25x50mm, 34mm Tube, First Focal Plane, MD3 Reticle, Hard Anodized, Black, VDU5-25FFMD3 -
Save 64% on OpticsPlanet Exclusive Est. 2000 Limited Edition T-Shirt - Men's, Military Green, Large, NL6010-OP25-MG-L