Tap Tap to Zoom
Product Info for SureFire XVL2-IRC Pistol & Carbine LED Light and Laser Module System, Black, XVL2-IRC
The SureFire XVL2-IRC Pistol & Carbine LED Light and Laser Module System, Black, XVL2-IRC Beam Color: Green, IR, White, Color: Black, Light Output: 400 lumens, Bulb Type: LED, Battery Type: CR123A, Finish: Mil-Spec Hard Anodized, Laser Output: 300 mW, Wavelength: 520 - 850 nm, Gun Model: Universal, Battery Life: 1.5 - 2.75 hours, Attachment Type: Picatinny, Universal, Battery Quantity: 1, Diameter: 1.06 in, Length: 3 in, Water Resistance Level: IPX-8, Water Resistant Mark: 66 ft, Weight: 5 oz, Weather Resistance: Waterproof, Condition: New, Fabric/Material: Aluminum, Gun Type: Pistol, Mount Type: Picatinny. is here at OpticsPlanet with competitive prices Up to 17% Off! Please also check out more options for SureFire XVL2-IRC Pistol & Carbine LED Light and Laser Module System.
Purchase your new SureFire XVL2-IRC Pistol & Carbine LED Light and Laser Module System, Black, XVL2-IRC from OpticsPlanet today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The XVL2-IRC Pistol & Carbine Light/Laser Module system is a paradigm shift in light and aiming laser systems. Proven technological advancements in tactical illumination are key design elements in the XVL2-IRC. Custom MaxVision Beam technology shapes the illumination beam into one that provides the optimum mix of projected illumination plus wide angle illumination for target acquisition and situational awareness. The MaxVision Beam technology keeps the XVL2-IRC profile small and weight to a minimum to maximize the efficiency and efficacy of the warfighter.
The MaxVision Beam head assembly is paired with a coaligned, dual-beam visible/infrared laser module. The XVL2-IRC laser carriage system houses a visible green (520nm) laser and an 850 nm infrared laser. This unique carriage system facilitates alignment of the visible and infrared laser simultaneously via an x-axis and y-axis adjustment platform. The x-axis and y-axis adjustment screws are sealed to protect against water ingress and to prevent contamination from debris. The adjustment screws feature incremental milliradian adjustment.
The dual laser/LED system of the XVL2-IRC efficiently generates both white and infrared illumination from a dual emitter LED module that allows the delivery of useful levels of tactical light and efficient run times in both visible and infrared spectrums using one 123A lithium battery. An ambidextrous, momentary and constant-on switch located at the rear of the units body provides redundant switching. The local switching also facilitates using the XVL2-IRC as a handheld light if removed from the host weapon.
All performance claims tested to ANSI/NEMA FL1-2009 Standard
Features/Specifications:
Virtually indestructible white-light and infrared LEDs regulated to maximize output and runtime
Integral ambidextrous momentary- and constant-on switching
Attaches securely to both Universal and Picatinny accessory rails
Weatherproof O-ring and gasket sealing to IPX8 standards (66 feet, 2 hours)
Accepts optional pressure-activated remote switches for precision control without altering grip on weapon
Tactical Mode Green Laser: Included Accessories:
Nylon Pouch
Mount Key
Cleaning Cloth
Lens Cleaner
Features of SureFire XVL2-IRC Pistol & Carbine LED Light and Laser Module System
- Virtually indestructible white-light and infrared LEDs regulated to maximize output and runtime
- Integral ambidextrous momentary- and constant-on switching
- Attaches securely to both Universal and Picatinny accessory rails
- Weatherproof, waterproof O-ring and gasket sealed; the XVL2 meets IPX8 standards (66 feet, 2 hours)
- Accepts optional pressure-activated remote switches for precision control without altering grip on weapon
Package Contents:
- SureFire XVL2-IRC Pistol & Carbine LED Light and Laser Module System
- Nylon Pouch
- Mount Key
- Safety Screw Key
- Cleaning Cloth
- Lens Cleaner
Specifications for SureFire XVL2-IRC Pistol & Carbine LED Light and Laser Module System, Black, XVL2-IRC
| Beam Color | Green, IR, White |
| Color | Black |
| Light Output | 400 lumens |
| Bulb Type | LED |
| Battery Type | CR123A |
| Finish | Mil-Spec Hard Anodized |
| Laser Output | 300 mW |
| Wavelength | 520 - 850 nm |
| Gun Model | Universal |
| Battery Life | 1.5 - 2.75 hours |
| Attachment Type | Picatinny, Universal |
| Battery Quantity | 1 |
| Diameter | 1.06 in |
| Length | 3 in |
| Water Resistance Level | IPX-8 |
| Water Resistant Mark | 66 ft |
| Weight | 5 oz |
| Weather Resistance | Waterproof |
| Condition | New |
| Fabric/Material | Aluminum |
| Gun Type | Pistol |
| Mount Type | Picatinny |
Buy Together & Save Even More!
-
SureFire XVL2-IRC Pistol & Carbine LED Light and Laser Module System, Black, XVL2-IRC -
Save 64% on OpticsPlanet Exclusive Est. 2000 Limited Edition T-Shirt - Men's, Military Green, Large, NL6010-OP25-MG-L