Tap Tap to Zoom
- Additional Features:
- Connects up to 5 Panels
- Color:
- Multi
Code: VFS-3S-43PE-220W-SOLAR-PANEL
MPN: Solar220W
Prices and availability subject to change.
Product Info for Valley Food Storage Solar Panel 220W
Harness the power of the sun with EcoFlows 220w solar panel specifically designed to produce maximum power at any time of the day when paired with the Delta or River Series Portable Power Generator. Collect more energy than every before with a two-in-one bifacial design. This solar panel is durable and foldable to ensure you can utilize the energy from the sun anywhere you go in virtually any condition.![]()
Specifications for Valley Food Storage Solar Panel 220W:
| Manufacturer: | Valley Food Storage |
| Additional Features: | Connects up to 5 Panels |
| Color: | Multi |
| Age Group: | Kids, Adults |
| Application: | Casual, Outdoor, Hiking, Climbing |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Length: | 72 in |
| Weight: | 20.9 lb |
| Operating Temperature: | -4 - 185 Fahrenheit |
| Electronics Outputs: | 220 watts |
| Solar Cell Type: | Monocrystalline |
| Width: | 32.3 in |
| Depth/Thickness: | 1 in |
| Activity/Occasion: | Outdoor, Hike, Casual, Travel, Work, Sports |
| Quantity: | 1 |
| Gender: | Unisex |
Features of Valley Food Storage Solar Panel 220W
- Portable
- Foldable
- Self-Supportable
Package Contents:
- Valley Food Storage Solar Panel 220W
Valley Food Storage Solar Panel 220W Orderable Models
List of Orderable Models
- Valley Food Storage Solar Panel, 220W, Multi, 32.3x72x1 inch, Solar220W , MPN: Solar220W , Code: VFS-3S-43PE-220W-SOLAR-PANEL