1 of 1 images
Valley Forge 2pc Thrower Set,4.25in Stainless Blade, VF010
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 4.25 in
- Overall Length:
- 8.25 in
- Blade Material:
- Steel
- Included Accessories:
- 2 Throwing Knives
- Handle Material:
- Stainless
- Blade Finish:
- Stainless
- Handle Color:
- Stainless
- Handle Finish:
- Stainless
- Sheath Material:
- No Sheath
- Additional Features:
- 1 inch Ring Pommel
- Color:
- Stainless
Code: 19R-KN1-BLRGK87-VF010
MPN: VF010
UPC: 871374000107
List: $23.95
$22.99
Product Info for Valley Forge 2pc Thrower Set,4.25in
Includes two 8 1/4" overall knives with 4 1/4" blade. Stainless construction with 1" ring pommel.![]()
Specifications for Valley Forge 2pc Thrower Set,4.25in:
| Manufacturer: | Valley Forge |
| Blade Length: | 4.25 in |
| Overall Length: | 8.25 in |
| Blade Material: | Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | 2 Throwing Knives |
| Handle Material: | Stainless |
| Blade Finish: | Stainless |
| Handle Color: | Stainless |
| Handle Finish: | Stainless |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 0.65 lb |
| Hand: | Ambidextrous |
| Additional Features: | 1 inch Ring Pommel |
| Quantity: | 2 |
| Color: | Stainless |
| Blade Type: | Throwing |
Package Contents:
- Valley Forge 2pc Thrower Set,4.25in
Valley Forge 2pc Thrower Set,4.25in Orderable Models
List of Orderable Models
- Valley Forge 2pc Thrower Set,4.25in Stainless Blade, VF010 , MPN: VF010 , UPC: 871374000107 , Code: 19R-KN1-BLRGK87-VF010
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare