Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Product Discontinued by Manufacturer
Vanguard Classic 52C Hard Shotgun Case - 34x4in has been discontinued by Vanguard and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Shooting Accessories, Gun Storage, Gun Cases, Hard Gun Cases yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vanguard Classic 52C Hard Shotgun Case - 34x4in
The Vanguard Classic 52C Hard Shotgun Case - 34x4in 332725 is a built to last case that does not sacrifice anything in the looks department. This Weapon Case built by Vanguard is equipped with a deluxe, chrome-plated handle with a rubber grip for enhanced comfort. The 52C Classic Shotgun Storage Case by Vanguard has pad lock holders and key locks on the chrome plated latches. The interior padding on this Vanguard Gun Storage Case keeps your firearm safe, thanks to the shock absorbing flexible design.![]()
Specifications for Vanguard Classic Weapon Case 52C:
| Color: | Black w/ Chrome Trim |
| Inside Length: | 33.5in |
| Inside Width: | 12.75in |
| Inside Height: | 4.13in |
| Outside Length: | 34in |
| Outside Width: | 13.38in |
| Outside Height: | 4.5in |
| Weight: | 9.92lbs |
Features of Vanguard Classic 52C Hard Gun Storage Case:
- Securely holds a breakdown shotgun
- Strong aluminum frame
- Impact-resistant interior foam
- Scratch and dent-resistant side panels
Package Contents:
- Vanguard Classic 52C Hard Shotgun Case 332725
Related Products to Vanguard Classic 52C Hard Shotgun Case - 34x4in
Vanguard Classic 52C Hard Shotgun Case - 34x4in Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Vanguard Classic 52C Hard Gun Case, Black w/Chrome Trim, 33.5x12.75x4.13in Interior 332725 , MPN: 332725 , UPC: 026196332725 , Code: VD-GB-332725