Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
Code: VD-BI-BINHD2-VEO-HD2-1042
MPN: VEO HD2 1042
UPC: 026196352372
Product Info for Vanguard ED Glass HD2 10x42 Binoculars
Whether you're a birder, nature-lover, outdoors enthusiast, or sports fan, the Vanguard VEO HD2 series binoculars deliver premium color, contrast, light transmission, and comfort. Additionally, these premium binoculars feature an innovative lightweight body crafted from composite carbon that is built to last without weighing you down. When you're on the move and trying to get the best look at your subject, the VEO HD2 delivers.![]()
Specifications for Vanguard ED Glass HD2 10x42 Binoculars:
| Manufacturer: | Vanguard |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Field of View, Linear: | 340 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6 in |
| Weight: | 25 oz |
| Width: | 5 in |
Features of Vanguard ED Glass HD2 10x42 Binoculars
- VEO HD2 is a perfect solution for any outdoor experience.
- The lightweight, durable composite carbon body is well balanced and the first of its kind.
- VEO HD2 is nitrogen-filled making it waterproof/fogproof to take on challenging weather conditions.
- Extra-low dispersion (ED) glass with phase-corrected BAK4 prisms work together to virtually eliminate chromatic aberration and enhances color resolution and contrast.
- Complementing the glass and prisms are an anti-reflective and fully multi-coated optical system which improves light transmission resulting in bright and clear images.
- Lightweight, durable composite-carbon body
- Premium HOYA extra-low dispersion (ED) glass provides clarity and contrast, Fully multi-coated lenses and phase-corrected Bak4 prisms improve light transmission and provide true color fidelity
- Three-stage twist-up eye cups let you dial in for comfort, Large, ergonomic center focus knob
- Can mount on tripod or monopod with optional adapter (sold separately)
Package Contents:
- Vanguard ED Glass HD2 10x42 Binoculars
- Carrying Case
- Strap
- Lens Cleaning Cloth
- Protective End Caps
Vanguard ED Glass HD2 10x42 Binoculars Orderable Models
List of Orderable Models
- Vanguard ED Glass HD2 10x42 Binoculars, Green, VEO HD2 1042 , MPN: VEO HD2 1042 , UPC: 026196352372 , Code: VD-BI-BINHD2-VEO-HD2-1042