Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Etched glass VCT-34FFP
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Anodized Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 28.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 69 MOA
Code: EG-RS-CNTRS3-SCFF-28
MPN: SCFF-28
UPC: 6976386121896
Product Info for Vector Optics Continental 3-18x50 mm Rifle Scope
Built to perform in a wide range of scenarios, the Vector Optics Continental 3-18x50mm Rifle Scope is a lightweight yet rugged and versatile modification to your firearm that will allow you to easily acquire targets at any range, even at dawn or dusk. Constructed from durable and lightweight aluminum, these Rifle Scopes expertly crafted by Vector Optics use aircraft-grade aluminum and crystal clear lenses with anti-reflective coating to ensure your lenses are crystal clear and in perfect working condition. This Vector Optics Continental 3-18x50mm First Focal Plane Rifle Scope contains fully multi-coated optical glass that provides your with a vivid sight picture, with little to no distortion, extra-low dispersion, and a darkened reticle for easy target acquisition in any lighting conditions, making it the perfect addition to any serious firearm. With more than six brightness settings, you can fine tune your Continental 3-18x50mm Diamond Coat Rifle Scope until you find your perfect brightness level - perfect for any situation!![]()
Specifications for Vector Optics Continental 3-18x50 mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Reticle: | Etched glass VCT-34FFP |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.8 - 8 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Anodized Matte |
| Field of View, Linear: | 6.8 - 40.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 28.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 MOA |
| Length: | 13.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Optical Coating: | Diamond Coat |
| Brightness Settings: | 6 |
| Shockproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 69 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Vector Optics Continental 3-18x50mm Rifle Scope
- Very Little Distortion, Extra-Low Dispersion, Excellent for Dawn, Dusk Even at Night Shooting
Package Contents:
- Vector Optics Continental 3-18x50mm Rifle Scope
- 34mm picatinny high rings (default) or weaver or dovetail rings
- Sunshade
- Flip-up caps
- Instruction
- Lens caps
- Cleaning cloth
Vector Optics Continental 3-18x50 mm Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Continental 3-18x50mm Rifle Scope, 34mm , FFP, Etched Glass VCT-34FFP, Nitrogen Purged, Black, SCFF-28 , MPN: SCFF-28 , UPC: 6976386121896 , Code: EG-RS-CNTRS3-SCFF-28