Tap Tap to Zoom
Up to 15% OFF Observation Optics
Show with deals only:
Product Info for Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular
Created to function as the best method of getting an assured view of your natural environment, the Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular was created to function as the ideal binocular for anyone trying to find superior quality optics. A high quality binocular can be a useful tool to have with you in practically any circumstance. And due to the Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular, possessing a top of the line binocular has never been more simple. In order to be sure that you are performing with some of the highest quality equipment the binocular industry is offering, these Binoculars from Vector Optics are designed using top quality optics. Vector Optics has been popular within the optics community for many years, and the Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular is the outcome of their devotion to giving you resilient and reliable products which will not ruin your bank account along the way. Here at OpticsPlanet, it is our job to ensure that you go away with the best solution for all of your optical demands, and the Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular is one of the many binoculars that we are delighted to give our consumers. If you're looking for the best option to make sure you are taking a look at crystal clear and brilliant images, pick the Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular.
Specifications for Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 19.5 mm |
| Exit Pupil: | 0.2 in |
| Field of View, Linear: | 14.2 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 8.1 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weight: | 29.5 oz |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular
- Roof Prism ED Lens, Fully Multi Coated Lens, 6 Groups 8 Lens
- Phase Correction Coat, Dielectrical Coating, 88% Light Transmission, Wide Field of View
- Made from High Strength Semi-Aromatic Thermoplastic, with Non-Slip Rubber Armor
Package Contents:
- Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular
Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular, Black, SCBO-05 , MPN: SCBO-05 , UPC: 6976386121940 , Code: EG-BI-BNCL4-SCBO-05
- Vector Optics Continental 8x42 Roof Prism ED Bimocular, OD Green, SCBO-14 , MPN: SCBO-14 , UPC: 6976386125597 , Code: EG-BI-BNCL4-SCBO-14